Σάββατο 13 Φεβρουαρίου 2016

Κέρδισαν την Καστοριά οι κορασίδες του Αρχελάου, την άλλη εβδομάδα ο "τελικός"...
ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ - ΕΣΠΕΜ (τελική φάση, θέσεις 1-4): ΑΡΧΕΛΑΟΣ - ΑΠ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ 3-0
Τα σετ: 25-17, 25-14, 25-19

Σ' έναν αγώνα όπου οι 2 ομάδες αγωνίστηκαν με προβλήματα, ο Αρχέλαος έφτασε σχετικά εύκολα στο 3-0 επί της αξιόμαχης ομάδας της Ακαδημίας Πετοσφαίρισης Καστοριάς, στο ΔΑΚ Αιγινίου και πλέον στρέφει την προσοχή του στον "τελικό" του άλλου Σαββάτου, στη Σκύδρα.
       Ο Αρχέλαος χρειάζεται νίκη για ν' ανακτήσει το προβάδισμα, αφού στην Κατερίνη ηττήθηκε με 3-2 (έχοντας λάβει, όμως, 3 πόντους παραπάνω στο ματς, 105-102). Η ομάδα της Σκύδρας με νίκη, κατακτά τον τίτλο, ενώ στη περίπτωση που ο Αρχέλαος επικρατήσει με 3-2, αλλά έχει -3 πόντους και πάνω, ο Αριστοτέλης θα χρειάζεται  2 νίκες επί της Καστοριάς.
     ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Χανδόλια, Α. Δερβένη, Ντίτσα, Π. Συβρίδου, Τζιλίνη, Φ. Δερβένη, Κεσεσίδου, Μάνου, Κυπαρίσση.
  ΑΠ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ (Φωτόπουλος): Φ. Ήργη, Μουσούλη, Μυλωνά, Κ. Ήργη, Μέλλιου, Κετσεμενίδου, Φωτοπούλου, Ζούνη, Β. Τζήλλα.
     Τα πλήρη αποτελέσματα (4η αγωνιστική):
ΓΣ Κοζάνης -Αριστοτέλης Σκύδρας               0-3.
Αρχέλαος - ΑΠ Καστοριάς                             3-0.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 ΑΓΩΝΕΣ, βαθμοί, σε παρένθεση οι αγώνες κάθε ομάδας, νίκες - ήττες, σετ υπέρ - σετ κατά)
1. Αρχέλαος                7(4)     3-1     11-4
2. Αριστοτέλης Σκ.     6(3)     3-0       9-2
3. ΑΠ Καστοριάς       4(3)     1-2       3-7
4. ΓΣ Κοζάνης           4(4)     0-4       2-12