Σάββατο 6 Φεβρουαρίου 2016

Πέρασαν από τα μπλόκα κι απ' την Κοζάνη οι κορασίδες του Αρχελάου...
ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ - ΕΣΠΕΜ (τελική φάση, θέσεις 1-4): ΓΣ ΚΟΖΑΝΗΣ - ΑΡΧΕΛΑΟΣ 1-3
Τα σετ: 18-25, 22-25, 25-23, 23-25

Σπουδαίας σημασίας νίκη για της κορασίδες του Αρχελάου, χωρίς την Διονυσία Μάτιου που αναρρώνει από τον τραυματισμό, εν' όψει της ζόρικης συνέχειας. Χωρίς, ευτυχώς, να ταλαιπωρηθούν ιδιαίτερα στο δρόμο, (τόσο στη μετάβαση, όσο και στην επιστροφή), ο Αρχέλαος κράτησε "ζωντανές" τις ελπίδες του  για την πρώτη θέση. Τα κορίτσια του Αρχελάου, παίζοντας συνετά στο μεγαλύτερο διάστημα κι εκμεταλλευόμενα τα λάθη των κοριτσιών της Κοζάνης έφτασαν σε μία αγχωτική, στο φινάλε νίκη, αν και προς στιγμήν έδειχναν ικανές για "καθαρό" 3-0.
     Στο 1ο σετ,  ο Αρχέλαος πήρε από την αρχή το προβάδισμα (0-3, 3-8, 5-10, 7-13, 8-15) και παρά την πρόσκαιρη αντίδραση του Γυμναστικού (12-15), το κράτησε ως το τέλος (13-19, 15-23, 16-24).
    Στο 2ο, οι γηπεδούχες αντέδρασαν, ο Αρχέλαος χαλάρωσε και ο Γυμναστικός πήρε το προβάδισμα (11-8, 12-9, 14-10, 16-11, 17-13). Ο Αρχέλαος επανέκαμψε, τα κορίτσια της Κοζάνης έχασαν τη συγκέντρωσή τους και το ματς γύρισε (17-20, 18-23, 20-24).
   Στο 3ο, ο Αρχέλαος άντεξε στην προσπάθεια των κοριτσιών του Γυμναστικού να ξαναμπούν στο παιχνίδι και μετά το 11-11, έδειχνε ικανός, χάρη στην υπομονή του και στα λάθη των αντιπάλων να φτάσει σε μια ανέλπιστα εύκολη νίκη (11-15, 12-18, 13-20, 15-22). Ο Γυμναστικός έκοψε τα λάθη, εκμεταλλεύτηκε μία καλή περιστροφή του και την χαλάρωση των αντιπάλων του και γύρισε το σκορ (22-22), κατακτώντας στο τέλος το σετ και δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.
    Με καλή ψυχολογία τα κορίτσια του Γυμναστικού προηγήθηκαν στο 4ο σετ από την αρχή (4-0, 6-2, 11-7, 12-9, 13-11), αλλά πάλι ο Αρχέλαος αντέδρασε (13-16, 14-20) κι έστω κι αν σταδιακά η διαφορά  μειώνονταν έφτασε δίκαια στη νίκη (17-21, 18-22, 20-23, 21-24).

ΓΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Τιτέλης): Ντομοπούλου, Καρυπίδου, Παφίλη, Φασούλα, Καλογερίδου, Φακίτσα, Τσανακτσή, Πεχλιβανίδου, Τσιαούση, Βόντσα, Δύντσικου, Γκαραλιού, Παπίστα, Εμμανουηλίδου.
   ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Χανδόλια, Α. Δερβένη, Ντίτσα, Συβίδου, Τζιλίνη, Φ. Δερβένη, Κεσεσίδου, Κυπαρίσση.

Ο αγώνας Αριστοτέλη Σκύδρας -ΑΠ Καστοριάς δεν πραγματοποιήθηκε, λόγω αδυναμίας της Ακαδημίας Πετοσφαίρισης να μεταβεί στη Σκύδρα, λόγω των μπλόκων των αγροτών. Αναλυτικά (3η αγωνιστική):
Αριστοτέλης Σκύδρας - ΑΠ Καστοριάς   αναβλήθηκε.
ΓΣ Κοζάνης -Αρχέλαος                                           1-3.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 ΑΓΩΝΕΣ, βαθμοί, σε παρένθεση οι αγώνες κάθε ομάδας, νίκες - ήττες, σετ υπέρ - σετ κατά)
1. Αρχέλαος                       5(3)     2-1     8-4
2. Αριστοτέλης Σκ.            4(2)     2-0     6-2
3. ΑΠ Καστοριάς               3(2)     1-1     3-4
4. ΓΣ Κοζάνης                   3(3)     0-3     2-9

Εκκρεμεί ο αγώνας που αναβλήθηκε και θ' αποφασίσει η επιτροπή πρωταθλημάτων της ΕΣΠΕΜ για το πότε θα γίνει. Η επόμενη αγωνιστική (4η, Σάββατο 13/2/2016):
14.00: ΓΣ Κοζάνης - Αριστοτέλης Σκύδρας.
14.00: Αρχέλαος - ΑΠ Καστοριάς.