Κυριακή 21 Φεβρουαρίου 2016

Στο +8 οι γυναίκες του Αρχελάου...
Β' ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ - ΕΣΠΕΜ: ΑΡΧΕΛΑΟΣ -ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ 3-0
Τα σετ: 25-13, 25-17, 26-24

Πολύ καλό παιχνίδι από τις 2 ομάδες, με τον Αρχέλαο να επικρατεί 3-0, σχετικά άνετα στα 2 πρώτα σετ κι οριακά στο 3ο. Κατά διαστήματα ο ρυθμός του αγώνα ήταν εξαιρετικός και σίγουρα άφησε ικανοποιημένους όσους βρέθηκαν στο Β' ΔΑΚ.
       Η Νίκη Αιγινίου, προσπάθησε με διάθεση για κάτι καλό και λίγο έλειψε να πάρει το 3ο σετ (το 23-20 έγινε 23-24). Ο Αρχέλαος προβλημάτισε στο 3ο σετ (14 τελειωμένες φάσεις αλλά και 14 λάθη), όμως στο τέλος έφτασε στο "καθαρό" τρίποντο. Σε συνδυασμό με την ήττα του Πιερικού από το Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών, νωρίτερα, απομακρύνθηκε 8 βαθμούς από τη 2η θέση.
   Η προσοχή στρέφεται, πλέον στην Ημιτελική Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος της Λάρισας, όπου ο Αρχέλαος θα δοκιμαστεί σ' έναν μικρό μαραθώνιο 4 ματς σε 5 μέρες, από την Πέμπτη 25/2 ώς τη Δευτέρα 29/2 (ρεπό την Κυριακή 28/2).
      ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Χανδόλια, Α. Δερβένη, Ντίτσα, Π. Συβρίδου, Κεραμιδιώτου, Τζιλίνη, Πεπόνη, Φ. Δερβένη, Μάτιου, Κεσεσίδου, Τσιουτσιούλη, Μάνου, Γεωργαντά, Κυπαρίσση.
      ΝΙΚΗ ΑΙΓ. (Αθανασιάδου): Κωνσταντινίδου, Ματσκίδου, Βουλτσίδου, Ζησοπούλου, Μίγγος, Παυλίδου, Τασιώνα, Γκουγκουτούδη, Κώτσαλου.

ΤΑ ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ):
     Ο Μέγας Αλέξανδρος επικράτησε σ' ένα κλειστό ματς του Πιερικού με 2-3 κι έτσι ο Αρχέλαος αποσπάστηκε 8 βαθμούς. Ο Πιερικός πήρε το πρώτο στο όριο κι έχασε το 2ο στο όριο. Στο 3ο, το 8-14 των φιλοξενούμενων άλλαξε άρδην όχι, όμως και στο 4ο, όπου ο Μέγας κράτησε τη διαφορά που πήρε. Τέλος στο 5ο, ο Πιερικός προηγήθηκε 5-1, αλλά στη συνέχεια "έσβησε ο διακόπτης" (7-15, σερί 2-14 !!!...).
      ΓΣ Κοζάνης (εύκολα) και ΑΠ Καστοριάς  (δύσκολα) πήραν το τρίποντο και πλέον η μάχη της παραμονής αφορά ξεκάθαρα τρεις. Αναλυτικά:
Πιερικός - Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών    2-3 (25-23, 24-26, 25-20, 21-25, 7-15).
Αρχέλαος - Νίκη Αιγινίου                              3-0 (25-13, 25-17, 26-24).
Ζαφειράκης Νάουσας - ΑΠ Καστοριάς         1-3 (23-25, 23-25, 25-22, 18-25).
ΓΣ Κοζάνης - Μίλωνας Γιαννιτσών               3-0 (25-20, 25-14, 25-15).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (9 ΑΓΩΝΕΣ, βαθμοί, νίκες - ήττες, σετ υπέρ - σετ κατά)
1. Αρχέλαος                        27     9-0     27-3
2. Πιερικός                          19     6-3     21-11
3. Μ. Αλέξανδρος Γιαν.      16     6-3     19-14
4. ΑΠ Καστοριάς                16     5-4     18-13
5. ΓΣ Κοζάνης                     14    5-4     19-18
6. Ζαφειράκης Νάουσας       6     2-7     12-23