Τρίτη 16 Φεβρουαρίου 2016

Σπουδαία νίκη για τους "μικρούς" !!!...
ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ - ΕΣΠΕΜ: ΑΡΧΕΛΑΟΣ -ΙΚΑΡΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 3-2
Τα σετ: 25-21, 25-21, 19-25, 21-25, 15-13

3η νίκη σε ισάριθμα ματς για τον Αρχέλαο, που διατήρησε το αήττητό του, μέχρι στιγμής, σ' ένα αρκετά καλό ματς, μ' ωραίες φάσεις  (κι αναμενόμενα λαθάκια εκατέρωθεν). Τα παιδιά του Αρχελάου έδειχναν προς στιγμήν ικανά για το 3-0, έφτασαν μία ανάσα από την... "καταστροφή", αλλά στο τέλος έδειξαν ότι οι "ήττες", πέρυσι (παμπαίδων - παίδων) και φέτος (παίδων), ήταν ωφέλιμες. Ίσως αυτή η νίκη να μην δίνει την "ανάσα" στη βαθμολογία που θα έδινε το 3-0, όμως η πρώτη επικράτηση αυτής της φουρνιάς, μ' αυτόν τον τρόπο, όταν όλα έδειχναν εναντίον, ίσως δυναμώσει κι άλλο το χαρακτήρα της ομάδας.
   Στα πρώτα 2 σετ κι ως τα μέσα του 3ου, ο Αρχέλαος έδειχνε πιο συγκεντρωμένος, παίζοντας εξαιρετικά ψύχραιμα. Κάπου εκεί, όμως, οι παίκτες της Κατερίνης "βιάστηκαν" να κερδίσουν, κάνοντας 3 εύκολα λάθη (16-16), με τα παιδιά της Έδεσσας να παίρνουν το προβάδισμα στη συνέχεια (16-19). Ο Αρχέλαος επανήλθε (19-19), ο Γιάννης Αντώνογλου του Ικάρου έκανε το 19-20 κι ο ίδιος (παίκτης της Εθνικής Παμπαίδων), με ρίσκο στο σερβίς, οδήγησε την ομάδα του στο 19-25.
    Στο 4ο, με το νεαρό παίκτη του Ικάρου να βρίσκει ρυθμό, μετά δυόμιση, "καταστροφικά" σετ, ο Ίκαρος έκανε στην αρχή, περίπατο (0-14 !!!). Οι παίκτες του Αρχελάου αντέδρασαν (17-19, 18-20, 19-21, 21-23), αλλά δε μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την απίθανη ανατροπή.
    Στο 5ο, έγινε μάχη πόντο - πόντο στην αρχή (6-6). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 6-8 με την αλλαγή τερέν, και 8-9, αλλά οι γηπεδούχοι πήραν σαφές προβάδισμα (12-9), το οποίο διατήρησαν, ως το τέλος...
    Χαρακτηριστικό είναι ότι υπήρξε απόλυτη ισορροπία στους πόντους, για τις 2 ομάδες (105-105), σ' ένα ματς που κράτησε 2 ώρες και 10 λεπτά !!!...
   ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Στούπας): Δάλλας, Κατσαΐτης, Χακάνι, Χρυσάφης, Δ. Αντωνιάδης, Ιωσηφίδης, Κομπατσιάρης, Σιώκος, Γιαννακίδης, Μπεϊνάς.
   ΙΚΑΡΟΣ ΕΔ. (Ν. Ρέντζιος): Φ. Ρέντζιος, Αντώνογλου, Γιαννούσης, Κυβελίδης, Περτσεμλής, Δάμου, Πασχάλης, Σταλίκας.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 ΑΓΩΝΕΣ, βαθμοί, σε παρένθεση οι αγώνες κάθε ομάδας, νίκες - ήττες,  σετ υπέρ - σετ κατά)
7. Πιερικός                         1(1)     0-1     1-3

Εκκρεμεί ο αγώνας Πιερικός - Νίκη Αιγινίου. Η επόμενη αγωνιστική (4η, Κυριακή 21/2/2016):
12.00: Νίκη Αιγινίου - Ίκαρος Έδεσσας.
14.00: ΓΣ Γρεβενών - Πιερικός.
12.00: ΓΕ Εδεσσαϊκή - Αρχέλαος.