Κυριακή 27 Μαρτίου 2016

Συνέχισαν το σερί τα κορίτσια του Αρχελάου...
Β' ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ - ΕΣΠΕΜ: ΑΡΧΕΛΑΟΣ - ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 3-0
Τα σετ: 25-7, 25-21, 25-14

Εύκολη νίκη απέναντι στο Ζαφειράκη, πέτυχαν τα κορίτσια του Αρχελάου, ο οποίος πλέον, για να γλιτώσει τον υποβιβασμό, πρέπει να φέρει καλύτερο αποτέλεσμα από το Μίλωνα Γιαννιτσών την τελευταία αγωνιστική. Ο Ζαφειράκης αγωνίζεται εντός με το Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών και πρέπει να αλλάξει πολλά στην εικόνα που δείχνει στα τελευταία ματς, ενώ ο Μίλωνας φιλοξενεί την Ακαδημία Πετοσφαίρισης Καστοριάς.
   Ο Αρχέλαος έφτασε αισίως τα 13/13 τρίποντα, με μόλις 3 σετ χαμένα και θα ολοκληρώσει το πρωτάθλημα εναντίον του Πιερικού, τυπικά ως φιλοξενούμενος.
    Το ματς δεν ήταν κι απ' αυτά που θα μείνουν στην ιστορία, αφού ο Αρχέλαος, παρά τις ελλείψεις, είχε τις λύσεις απέναντι στο Ζαφειράκη που σε σχέση με το ματς του 1ου γύρου είχε αλλαγές στη σύνθεσή του.
  ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Χασάπη, Χανδόλια, Α. Δερβένη, Π. Συβρίδου, Κατσάρα, Κεραμιδιώτου, Τζιλίνη, Φ. Δερβένη, Μάτιου, Παπαδοπούλου, Γεωργαντά, Κυπαρίσση.
     ΖΑΕΙΡΑΚΗΣ: Τριφτανίδου, Χρήστου, Μάρκου, Γκιόρσου, Μαράντη, Μάντσιου, Καρατσώλη, Καστανιώτη.

ΤΑ ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)
     Ημέρα των γηπεδούχων που επικράτησαν εύκολα, στην προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Μίλωνας, χτυπημένος από ιώσεις πάλεψε 2 σετ στο Αιγίνιο, αλλά η Νίκη εξασφάλισε πανάξια τη σωτηρία της, μετά από έναν όχι απλώς παλικαρίσιο, αλλά... καουμποϊλίδικο 2ο γύρο. Οι μικρές του Πιερικού ηττήθηκαν το Σάββατο στην Καστοριά, ενώ στα Γιαννιτσά, ο Μέγας έδειξε να έχει περισσότερο κίνητρο, απέναντι στο ΓΣ Κοζάνης, που γνώρισε μία ακόμη ήττα, την 4η στη σειρά.
     Αναλυτικά:
Νίκη Αιγινίου - Μίλωνας Γιαννιτσών                3-0 (25-8, 28-26, 25-23).
Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών - ΓΣ Κοζάνης  3-0 (25-12, 25-22, 25-15).
Αρχέλαος - Ζαφειράκης Νάουσας                     3-0 (25-7, 25-21, 25-14).
ΑΠ Καστοριάς - Πιερικός                                 3-0 (25-11, 25-12, 25-21).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (13 ΑΓΩΝΕΣ, βαθμοί, νίκες - ήττες, σετ υπέρ - σετ κατά)
1. Αρχέλαος                        39     13-0     39-3
2. Μ. Αλέξανδρος Γιαν.     25       9-4     30-20
3. Πιερικός                         24       8-5     27-19
4. ΑΠ Καστοριάς               23       8-5     27-21
5. ΓΣ Κοζάνης                   16       5-8     23-30
6. Νίκη Αιγ.                       13       3-10   18-31
7. Μίλωνας Γιαν.                 8       3-10   11-32
8. Ζαφειράκης Ν.                8       3-10   15-34