Σάββατο 19 Μαρτίου 2016

Καλή εμφάνιση και νίκη για τον Αρχέλαο...
Β' ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ - ΕΣΠΕΜ: ΑΡΧΕΛΑΟΣ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 3-0
Τα σετ: 25-15, 25-9, 25-20

Καλή εμφάνιση και νίκη για τον Αρχέλαο, που επικράτησε του Φίλιππου Βέροιας με το άνετο 3-0. Ο Αρχέλαος έδειξε διάθεση και, μ' εξαίρεση το 3ο σετ, ως το 17-16, δεν απειλήθηκε στο σκορ από τη φιλότιμη ομάδα της Βέροιας.. Την άλλη εβδομάδα, προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος και τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι, με το ΓΣ Γρεβενών, ο Αρχέλαος θα προσπαθήσει να πετύχει μία ακόμη νίκη.
    Στο 1ο σετ, ο Αρχέλαος πήρε νωρίς προβάδισμα στο σκορ και το κράτησε εύκολα (5-2, 12-6, 14-7, 19-11, 22-13).
   Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ, παρά τις πολλές αλλαγές (6-2, 12-5, 19-6, 21-7, 24-8).
  Στο 3ο ο Φίλιππος αντέδρασε στο αρχικό 4-0 (8-10) και στο 15-11 (17-16), αλλά ο Αρχέλαος έφτασε τελικά στην κατάκτηση του σετ και του ματς (19-16, 21-17, 24-19).
 ΑΧΡΕΛΑΟΣ (Στούπας): Μπλατσιώτης, Μπαρές, Βερίγκα, Δ. Αντωνιάδης, Σούλκο, Χ. Τασχουνίδης, Γιάγκου, Τσίρκος,  Τζέβος, Γ. Γαλάνης, Χρυσάφης, , Α. Γαλάνης.
 ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡ.: Μπαντής, Ανδρεόπουλος, Κορωνάς, Ορφανίδης, Ζγκούρας, Ανδρονιάδης, Κατσαέλη.

ΤΑ ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)
     Ο Πήγασος πέρασε με 3-1 από τη Νάουσα, στο 1ο από τα 3 δύσκολα ματς στη σειρά (υποδέχεται τον Ίκαρο και φιλοξενείτε από τον Πιερικό στο φινάλε) και πλέον απέχει 1 βαθμό από την κατάκτηση του πρωταθλήματος και της ανόδου στην Α2. Ο Ίκαρος επικράτησε 3-0 του Αριστοτέλη, ενώ ο ΓΣ Γρεβενών κέρδισε 3-1 τον ελλειπέστατο Πιερικό. Αναλυτικά:

Ζαφειράκης Νάουσας - Πήγασος Κοζάνης     1-3.
 Ίκαρος Έδεσσας - Αριστοτέλης Σκύδρας        3-0.
 Αρχέλαος - Φίλιππος Βέροιας                       3-0.
 ΓΣ Γρεβενών - Πιερικός                                3-1.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (12 ΑΓΩΝΕΣ, βαθμοί, νίκες - ήττες, σετ υπέρ - σετ κατά)
1. Πήγασος Κοζ.                    34     11-1     35-7
2. Ίκαρος Έδ.                        28     10-2     33-15
3. Ζαφειράκης Ν.                  25       8-4     30-17
4. Πιερικός                           20       7-5     25-18