Κυριακή 27 Μαρτίου 2016

Νίκη Αρχελάου στο τοπικό ντέρμπι των μικρών...
ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ - ΕΣΠΕΜ: ΑΡΧΕΛΑΟΣ - ΠΙΕΡΙΚΟΣ 3-1
Τα σετ: 29-31, 25-14, 25-16, 25-21

Ο Αρχέλαος ήταν ο νικητής του τοπικού ντέρμπι για το πρωτάθλημα παμπαίδων  της ΕΣΠΕΜ, επικρατώντας του Πιερικού με 3-1. Έτσι ο Αρχέλαος διατήρησε το αήττητό του, ενώ ο Πιερικός δείχνει (σύμφωνα και με τα προηγούμενα αποτελέσματα) πως παλεύει όλα τα ματς και βελτιώνεται συνεχώς.
   Στο 1ο σετ τα παιδιά του Πιερικού ήταν πιο ψύχραιμα στο τέλος, επικρατώντας στην ...προχωρημένη παράταση του σετ. Στη συνέχεια ο Αρχέλαος επικράτησε δίκαια στ' άλλα 2, ενώ στο 4ο , μετά το 7-7, ο Πιερικός άνοιξε τη διαφορά (7-14, 8-16). Ο Αρχέλαος, όμως, επανέκαμψε, φτάνοντας στην 7η νίκη σε ισάριθμα ματς και την άλλη εβδομάδα, στην Έδεσσα, θα κριθεί το προβάδισμα για την 1η θέση του μικρότερου ηλικιακού  πρωταθλήματος.
     ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Στούπας): Δάλλας, Χακάνι, Χρυσάφης, Τοπάλης, Δ. Αντωνιάδης, Ιωσηφίδης, Κομπατσιάρης, Σιώκος, Ρ. Αντωνιάδης.
        ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Σαρρής): Σ. Κρομμύδας, Παυλίδης, Δ. Μαϊμάρης, Γ. Μαϊμάρης, Λ. Κρομμύδας, Σουλής, Λαζαρίδης, Τερζόπουλος, Κουτσογιάννης.

Τα πλήρη αποτελέσματα (8η αγωνιστική):
Αρχέλαος - Πιερικός                                       3-1.
Αριστοτέλης Σκύδρας - Ίκαρος Έδεσσας       1-3.
ΓΕ Εδεσσαϊκή - Νίκη Αιγινίου                       .
Ρεπό ο ΓΣ Γρεβενών.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (8 ΑΓΩΝΕΣ, βαθμοί, σε παρένθεση οι αγώνες κάθε ομάδας, νίκες - ήττες, σετ υπέρ - σετ κατά)
7. Πιερικός                        7(7)     1-6       6-20

ΓΣ Γρεβενών και Πιερικός έχουν -1 βαθμό. Εκκρεμεί ο αγώνας: Ίκαρος Έδεσσας - ΓΕ Εδεσσαϊκή.