Σάββατο 26 Μαρτίου 2016

Ήττα στο τελευταίο εντός έδρας ματς για τους άνδρες του Αρχελάου...
Β' ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ - ΕΣΠΕΜ: ΑΡΧΕΛΑΟΣ - ΓΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 1-3
Τα σετ: 24-26, 23-25, 25-15, 20-25

Δίκαιη ήττα για τον Αρχέλαο, απέναντι σ' έναν αρκετά καλό αντίπαλο, που αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος στα σημεία που κρίνονταν τα 2 πρώτα σετ, όντας με λιγότερα λάθη. Ο Αρχέλαος έδειξε διάθεση, στο τελευταίο εντός έδρας ματς της σεζόν, αλλά κάποια άμεσα ή έμμεσα αβίαστα λάθη, αποδείχθηκαν καθοριστικά.
      Στα πρώτα 2 σετ έγινε μάχη, αλλά ο ΓΣΓ κατόρθωσε να φτάνει σε "καθαρές" φάσεις, έχοντας κάποια λάθη μόνο υπό πίεση και σαφώς πιο εύκολα τελειώματα επιθέσεων. Ο Αρχέλαος προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς, στο 3ο σετ και τα κατάφερε, επικρατώντας εύκολα.
     Στο 4ο, το αρχικό 0-9 για τους φιλοξενούμενους έκρινε το ματς (6-16, 8-18), παρά την προσπάθεια του Αρχελάου να πλησιάσει ξανά στο σκορ (14-18, 16-19, 17-20). Ακόμη και στο 17-24, έγινε μια ύστατη προσπάθεια, χωρίς αποτέλεσμα, σ' ένα ματς που ο Αρχέλαος πήρε 1 πόντο παραπάνω (92-91), χωρίς, όμως βαθμολογικό όφελος.
       ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Στούπας): Δ. Αντωνιάδης, Χρυσάφης, Χακάνι, Μπλατσιώτης, Μπαρές, Βερίγκα, Σούλκο, Χ. Τασχουνίδης, Γιάγκου, Τσίρκος, Γ. Γαλάνης, Α. Γαλάνης, Παπαδημητρίου, Τσιώλης.
       ΓΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Μέμτσας): Γκουγκουσίμος, Τολιόπουλος, Λέτσιος, Κιύτα, Κωσταρέλλης, Λούδας, Τριγώνης, Αποστολίδης, Νικολάου.

ΤΑ ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ):
     Ο Πήγασος Κοζάνης χρειαζόταν μόλις 1 βαθμό (δηλαδή 2 σετ) στο ντέρμπι με τον Ίκαρο Έδεσσας και το 3-0 έδωσε πανηγυρικό τόνο στην πανάξια άνοδό του, δείχνοντας η πιο σταθερή ομάδα της κατηγορίας. Ο Αριστοτέλης επικράτησε του Πιερικού με 3-1 κι ο Ζαφειράκης του Φιλίππου (στη Βέροια), με 3-0. Αναλυτικά:
Φίλιππος Βέροιας - Ζαφειράκης Νάουσας            0-3.
Πήγασος Κοζάνης - Ίκαρος Έδεσσας                   3-0.
Αριστοτέλης Σκύδρας - Πιερικός                          3-1.
Αρχέλαος - ΓΣ Γρεβενών                                      1-3.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (13 ΑΓΩΝΕΣ, βαθμοί, νίκες - ήττες, σετ υπέρ - σετ κατά)
1. Πήγασος Κοζ.                    37     12-1      38-7
2. Ίκαρος Έδ.                         28     10-3      33-18
3. Ζαφειράκης Ν.                   28       9-4      33-17
4. Πιερικός                             20       7-5      26-21