Κυριακή 20 Μαρτίου 2016

Συνεχίζει το αήττητο των κοριτσιών, τραυματισμός για Στέλλα - νίκη στα χαρτιά για τους παμπαίδες...
Β' ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ - ΕΣΠΕΜ: ΓΣ ΚΟΖΑΝΗΣ - ΑΡΧΕΛΑΟΣ 0-3
Τα σετ:25-27, 24-26, 17-25

Ο τραυματισμός της Στέλλας Ντίτσα (διάστρεμμα), επισκίασε τη νίκη του Αρχελάου στην Κοζάνη, σ' ένα ματς που αγωνίστηκε χωρίς τα 3 κορίτσια της  Γ' Λυκείου (Πεπόνη, Τσιουτσιούλη, Γεωργαντά), με τη Διονυσία Μάτιου κατάκοπη από  οικογενειακή υποχρέωση στις Σέρρες αυθημερόν και τη Φωτεινή Χανδόλια απροπόνητη μία εβδομάδα, λόγω σχολική εκδρομής στο εξωτερικό.
    Το παιχνίδι δε διεκδικεί δάφνες ποιότητας, αφού έγιναν αρκετά λάθη εκατέρωθεν, αλλά τα κορίτσια του Αρχελάου πιο ψύχραιμα και με μεγαλύτερο κίνητρο (διατήρηση του αήττητου), έφτασαν στη νίκη.
     Στο 1ο σετ, το αρχικό 1-8 για τον Αρχέλαο (με τα σερβίς της Φ. Δερβένη και Κυπαρίσση), έγινε γρήγορα 15-12 για τον Γυμναστικό. Ο Αρχέλαος πήρε προβάδισμα στο... θρίλερ στο 23-24. Οι γηπεδούχες έφτασαν στο σκορ στο 25-24, αλλά το σετ κατέληξε στα κορίτσια της Κατερίνης χάρη σε 2 σερβίς - άσσους της Α. Δερβένη, που αγωνίζεται συνήθως ως λίμπερο. Με αυτούς τους 2 πόντους την ώρα που "έσφιξαν τα γάλατα", η μικρή έβγαλε το... μεροκάμματο γι αυτό το ματς.
     Στο 2ο σετ, πάλι οι 2 ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο. Ο τραυματισμός της Στέλλας Ντίτσα στο 16-15, έφερε την αναστάτωση, αφού ο Αρχέλαος αγωνίστηκε με μία σύνθεση που δεν πρόκειται να δουλευτεί ποτέ. Ο ΓΣΚ προηγήθηκε 20-15 και 21-16, αλλά ο Αρχέλαος ισοφάρισε (21-21) και με 2 πόντους της Κεραμιδιώτου, έφτασε στην κατάκτηση και του 2ου σετ.
     Με καλή ψυχολογία στο 3ο σετ,  με τις Χανδόλια, Μάτιου και Κυπαρίσση να κάνουν το μειονέκτημα της νέας σύνθεσης, πλεονέκτημα, αφού προσαρμόστηκαν άμεσα και τη Συβρίδου να παίρνει το βάρος της υποδοχής, ο Αρχέλαος ολοκλήρωσε αυτό το ..."περίεργο" ματς, με πιο καθαρό σκορ, διευρύνοντας το σερί του σε 12 νίκες σε ισάριθμα ματς, χωρίς απώλεια πόντου μέχρι στιγμής.
     ΓΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Τιτέλης): Ντομοπούλου, Πεχλιβανίδου, Παγούνη, Καρυπίδου, Α. Γκουντιού, Μιμίκου, Βαρέκα, Φακίτσα, Τσανακτσή, Βασιλοπούλου, Τσιαούση, Φασούλα, Σαχπαζίδου, Βόντσα.
     ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Χανδόλια, Ντίτσα, Συβρίδου, Κεραμιδιώτου, Τζιλίνη, Φ. Δερβένη, Μάτιου, Κεσεσίδου, Α. Δερβένη, Κυπαρίσση.

ΤΑ ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΤΛΕΣΜΑΤΑ (12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)
     2 αγωνιστικές πριν τη λήξη και η μάχη της σωτηρίας φουντώνει. Τα νεαρά κορίτσια του Πιερικού κράτησαν στην μοιραία τελευταία θέση το Ζαφειράκη, ο οποίος έχει και 2 ματς - βουνό (με Αρχέλαο στην Κατερίνη και Μέγα στη Νάουσα). Ο Μίλωνας πάλεψε στο ντέρμπι των Γιαννιτσών, κόντρα στο Μέγα, αλλά πέραν του ενός σετ, δεν πήρε βαθμολογικό όφελος, παραμένοντας, όμως, λόγω πλεονεκτήματος στην ισοβαθμία, πάνω από το Ζαφειράκη. Αντίθετα, η ψυχωμένη Νίκη Αιγινίου, πήρε πόντο στη Καστοριά και στο ματς με το Μίλωνα θα προσπαθήσει να "κλειδώσει" τη σωτηρία. Αναλυτικά:
Μίλωνας Γιαννιτσών - Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών     1-3.
ΓΣ Κοζάνης - Αρχέλαος                                               0-3.
ΑΠ Καστοριάς - Νίκη Αιγινίου                                       3-2.
Πιερικός - Ζαφειράκης Νάουσας                                   3-0.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (12 ΑΓΩΝΕΣ, βαθμοί, νίκες - ήττες, σετ υπέρ - σετ κατά)
     Η επόμενη αγωνιστική (13η, Κυριακή 27/3/2016):
16.00: Νίκη Αιγινίου - Μίλωνας Γιαννιτσών.
16.00: Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών - ΓΣ Κοζάνης.
16.00: Αρχέλαος - Ζαφειράκης Νάουσας.
14.00: ΑΠ Καστοριάς - Πιερικός.

ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ - ΕΣΠΕΜ: ΑΡΧΕΛΑΟΣ - ΓΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 3-0 α.α.
     Ο Αρχέλαος πήρε τη νίκη στα χαρτιά, αφού ο ΓΣΓ δε συμπλήρωνε τον απαιτούμενο αριθμό παικτών (7 παίκτες αντί 8) για το πρωτάθλημα παμπαίδων κι  η διαιτητής κ. 'Ελσα Αναστασίου έκλεισε το φύλλο αγώνος. Έτσι ολοκληρώθηκε άδοξα ο 1ος γύρος για τους "μικρούς" του Αρχελάου, που παρέμειναν 1οι, αλλά σ' αυτούς τους αγώνες ο σκοπός είναι... οι αγώνες.
   Στα ματς του Σαββατοκύριακου: ΓΣ Γρεβενών - Πιερικός 3-0 α.α. κι Αριστοτέλης Σκύδρας - Πιερικός 2-3. Εκκρεμεί ο αγώνας ΓΕ Εδεσσαϊκή - Ίκαρος Έδεσσας.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ( 7 ΑΓΩΝΕΣ, βαθμοί, σε παρένθεση οι αγώνες κάθε ομάδας, νίκες - ήττες, σετ υπέρ, σετ κατά)
1. Αρχέλαος                       12(6)     6-0     18-5
2. Ίκαρος Έδ.                       9(5)     4-1     14-3
3. ΓΣ Γρεβενών                     9(6)     4-2     12-7
4. Αριστοτέλης Σκ.                8(6)     2-4       8-15
5. ΓΕ Εδεσσαϊκή                   7(5)     2-3       9-9

6. Νίκη Αιγ.                           7(6)     1-5       6-16
7. Πιερικός                            6(6)     1-5       5-17
     ΓΣ Γρεβενών και Πιερικός έχουν -1 βαθμό. Η επόμενη αγωνιστική (8η, Κυριακή 27/3/2016, ώρα 12.00):