Πέμπτη 5 Νοεμβρίου 2015

Το πιο σημαντικό ματς για τις νεάνιδες, την Τρίτη οι κορασίδες με Βαφύρα…

ΝΕΑΝΙΔΩΝ – ΕΣΠΕΜ: ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ – ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Κυριακή, 8/11/15, ώρα 16.00)
            Το πλέον σημαντικό ματς της χρονιάς για τον Αρχέλαο, είναι το Κυριακάτικο στα Γιαννιτσά, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής (1ης του β΄γύρου) του πρωταθλήματος Νεανίδων ΕΣΠΕΜ. Κι αυτό γιατί ο Μέγας είναι η μόνη ομάδα που απειλεί άμεσα, βάσει βαθμολογίας, να του «κλέψει» το προβάδισμα που έχει, ενώ είναι κι η μόνη ομάδα που του έχει πάρει σετ.
            Ο Μέγας Αλέξανδρος για να πάρει το προβάδισμα, θα πρέπει να κερδίσει τον Αρχέλαο με 3-0 ή 3-1 και πλεονέκτημα 18 πόντων (ο Αρχέλαος κέρδισε στην Κατερίνη 3-1, έχοντας +17 πόντους). Σε περίπτωση νίκης του Αρχελάου, ουσιαστικά δρομολογείται το «καπάρωμα»  της 1η θέσης από την ομάδα της Κατερίνης. Η νίκη είναι κι ο στόχος για τον Αρχέλαο, που ξεκίνησε ως φαβορί και μέχρι στιγμής δικαιολογεί τον τίτλο αυτό. Βέβαια, αυτό είναι άλλο παιχνίδι και θα πρέπει με το καθαρό μυαλό και την εμπειρία που απέκτησαν τα τελευταία 2 χρόνια τα κορίτσια, να υπερκεράσουν τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων και να εκμεταλλευτούν την απειρία ορισμένων κοριτσιών της αντίπαλης ομάδας.
            Αναλυτικά το πρόγραμμα (6η αγωνιστική, Κυριακή, 8/11/15):
16.00: ΓΑΣ Αλεξάνδρειας - Αρίων Πτολεμαΐδας
16.00: Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών - Αρχέλαος
Ρεπό ο ΓΣ Κοζάνης.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ( βαθμοί, σε παρένθεση οι αγώνες κάθε ομάδας, νίκες - ήττες, σετ υπέρ - σετ κατά)
1. Αρχέλαος                      8(4)      4-0      12-1
2. Μ. Αλέξανδρος Γιαν.   7(4)      3-1      10-4
3. ΓΣ Κοζάνης                  6(4)      2-2        6-9
4. ΓΑΣ Αλεξάνδρειας       5(4)      1-3        6-9
5. Αρίων Πτολ.                 4(4)      0-4        1-12

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ  - ΕΣΠΕΜ (α΄όμιλος): ΑΡΧΕΛΑΟΣ – ΒΑΦΥΡΑΣ ΔΙΟΥ (Τρίτη, 10/11/15, ώρα 18.00, στο Β΄ΔΑΚ)
            Την Τρίτη, 10/11/15, θα γίνει το ματς της 6ης αγωνιστικής μεταξύ Αρχελάου και Βαφύρα, ύστερα από αίτημα της ομάδας του Δίου, καθώς κάποιες αθλήτριές της έχουν εξετάσεις γλωσσομάθειας.