Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2015

Πρωταθλήτριες και τυπικά οι νεάνιδες του Αρχελάου...

ΝΕΑΝΙΔΩΝ - ΕΣΠΕΜ: ΓΣ ΚΟΖΑΝΗΣ - ΑΡΧΕΛΑΟΣ 0-3
Τα σετ: 10-25, 14-25, 27-29

Την 1η θέση στο πρωτάθλημα νεανίδων της ΕΣΠΕΜ και παράλληλα την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος (24-28/2/2016), εξασφάλισε ο Αρχέλαος, με τη νίκη του στην Κοζάνη, επί του τοπικού Γυμναστικού.
      Τα κορίτσια του Αρχελάου μπήκαν με μεγάλη διάθεση κι αυτοπεποίθηση στο 1ο σετ , ανοίγοντας νωρίς τη διαφορά (2-9, 3-11, 4-17, 8-22), με πολύ καλή άμυνα κι επίθεση.
         Στο 2ο σετ μπήκαν λίγο χαλαρές, μ' αποτέλεσμα να μη ξεφύγουν στο σκορ, αλλά να κρατούν το προβάδισμα, χάρη στην "σπατάλη" πολλών σερβίς από τα κορίτσια της Κοζάνης. Μετά το 12-14, όμως, ξαναβρήκαν ρυθμό (12-17, 13-22) κι έφτασαν εύκολα στην κατάκτηση κι αυτού του σετ.
        Μία αλλαγή στη διάταξη κι ο εγωισμός των κοριτσιών του Γυμναστικού, άλλαξαν την εικόνα, στο 3ο σετ. Το "σερβίς" του Αρχελάου έγινε πιο... "σοφτ" και το προβάδισμα είχαν συνεχώς οι γηπεδούχες (7-3, 10-5, 11-7, 13-8, 14-9, 15-10). Ο Αρχέλαος ισοφάρισε προς στιγμήν (15-15, 16-16), αλλά πάλι έμεινε πίσω στο σκορ (18-16, 20-17, 21-18, 22-19). Κάπου, εδώ, ο Αρχέλαος με πολύ καλή εμφάνιση, επανήλθε εκ νέου (22-23) και σε συνδυασμό με την πολύ καλή προσπάθεια του Γυμναστικού, έγινε ένα εντυπωσιακό φινάλε στο σετ, στο τέλος του οποίου, ο Αρχέλαος έβγαλε την εμπειρία του (23-23, 23-24, 25-24, 25-26, 26-26, 26-27, 27-27, 27-29).

ΓΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Τιτέλης): Τσανακτσή, Πεχλιβανίδου, Καρυπίδου, Φακίτσα, Ντομοπούλου, Βασιλοπούλου, Τσιαούση, Γκιάτα, Σαχπαζίδου, Γκαραλιού, Καλογερίδου, Εμμανουηλίδου, Φασούλα, Βόντσα.
    ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Χασάπη, Χανδόλια, Ντίτσα, Πεπόνη, Φ. Δερβένη, Μάτιου, Τσιουτσιούλη, Μπουλούση, Γεωργαντά, Μητροπούλου, Α. Δερβένη.

Τα πλήρη αποτελέσματα (8η αγωνιστική):
ΓΣ Κοζάνης - Αρχέλαος                                                 0-3.
ΓΑΣ Αλεξάνδρειας - Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών   3-1.
Ρεπό ο Αρίων Πτολεμαΐδας.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (8 ΑΓΩΝΕΣ, βαθμοί, σε παρένθεση οι αγώνες κάθε ομάδας, νίκες - ήττες, σετ υπέρ - σετ κατά)
1. Αρχέλαος                           14(7)     7-0     21-1
2. ΓΑΣ Αλεξάνδρειας            10(7)     3-4     12-13
3. Μ. Αλέξανδρος Γιαν.           9(6)     3-3     11-10
4. ΓΣ Κοζάνης                          9(6)     3-3       9-12
5. Αρίων Πτολ.                         6(6)     0-6       1-18