Κυριακή 15 Νοεμβρίου 2015

"Κλειδώνουν" την πρόκριση στο Πανελλήνιο οι νεάνιδες του Αρχελάου...

ΝΕΑΝΙΔΩΝ - ΕΣΠΕΜ: ΑΡΧΕΛΑΟΣ - ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ 3-0
Τα σετ: 27-25, 25-15, 25-12

Την 1η θέση στο Πρωτάθλημα Νεανίδων ΕΣΠΕΜ, εξασφάλισε κατά ένα μεγάλο ποσοστό ο Αρχέλαος, που οδηγεί στην Ημιτελική Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος (24-28/2/2016). Με βάση το βαθμολογικό σύστημα στα ηλικιακά πρωταθλήματα  (2 βαθμοί η νίκη, 1 η ήττα, ουσιαστικά μετράει το ρεκόρ νικών - ηττών), ο Αρχέλαος απειλείτε από ένα "τραβηγμένο" σενάριο, από το ΓΣ Κοζάνης:
-ήττα στην Κοζάνη την άλλη Κυριακή με 3-0 και 42 κερδισμένους πόντους, ή και λιγότερους (25-14, ανά σετ κατά μ.ο.), αφού ο Αρχέλαος κέρδισε στη Κατερίνη 3-0 με 75-43 πόντους (25-8, 25-13, 25-22).
-ήττα από τον ουραγό (δίχως νίκη, μέχρι στιγμής) Αρίωνα Πτολεμαΐδας στην Κατερίνη και
-νίκες ο ΓΣ Κοζάνης σ' όλα τα ματς.
     Ο Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών αν ισοβαθμήσει με τον Αρχέλαο στις 2 ήττες (οπότε σίγουρα θα "φορτώσει" με 3η ήττα το ΓΣ Κοζάνης στον αγώνα στα Γιαννιτσά), υστερεί στην ισοβαθμία από τον Αρχέλαο, λόγω των 2 ηττών του (3-1 στην Κατερίνη στην πρεμιέρα, 3-0 στα Γιαννιτσά την προηγούμενη εβδομάδα). Ουσιαστικά στον Αρχέλαο,  αρκούν  43 πόντοι ή 1 σετ στην Κοζάνη, ή νίκη με τον Αρίωνα, αλλά ο στόχος, σίγουρα, είναι να διατηρηθεί η καλή εικόνα μέχρι τέλους.
     Στο ματς με το ΓΑΣ Αλεξάνδρειας, η "νωθρότητα" του Αρχελάου στο ξεκίνημα, μαζί με τον ενθουσιασμό των (με 1 έλλειψη) αντιπάλων, έφεραν δίκαια τα κορίτσια της Μαρίας Βασιλακάκη πολύ μπροστά στο σκορ (2-6, 3-7, 6-10, προς στιγμήν 10-10, 10-12, 12-18, 13-19, 14-20, 15-21). Μ' ένα σερί ο Αρχέλαος γύρισε το σετ (23-21), η Αλεξάνδρεια ξαναπέρασε μπροστά έχοντας 2 σετ μπολ (23-24, 24-25), αλλά στο τέλος ο Αρχέλαος ολοκλήρωσε την ανατροπή.
     Στ' άλλα 2 σετ, τα κορίτσια του Αρχελάου με καλή διάθεση κι εμφάνιση ξέφυγαν πολύ νωρίς στο σκορ, τόσο στο 2ο σετ (8-3, 11-4, 17-5, 21-7), όσο και στο 3ο (από 1-3 προηγήθηκαν 12-3, 14-4, 17-6, 20-7, 22-8, 24-10), φτάνοντας στην 6η νίκη σε ισάριθμους αγώνες, μόλις 2 ματς πριν το φινάλε (τη 10η και τελευταία αγωνιστική έχουν ρεπό).
   ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Χανδόλια, Ντίτσα, Κατσάρα, Πεπόνη, Φ. Δερβένη, Μάτιου, Η. Παπαδοπούλου, Τσιουτσιούλη, Καραγκιόζη, Γεωργαντά, Μητροπούλου, Συβρίδου, Α. Δερβένη.
     ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ (Βασιλακάκη): Παύλου, Μαυρουδή, Μπογδάνου, Π. Καραγκιοζοπούλου, Δελιοπούλου, Ματράκα, Δαμιανίδου, Ε. Καραγκιοζοπούλου, Αναδολού.

Τα πλήρη αποτελέσματα (7η αγωνιστική):
Αρχέλαος - ΓΑΣ Αλεξάνδρειας        3-0
Αρίων Πτολεμαΐδας - ΓΣ Κοζάνης   0-3
Ρεπό ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (7 ΑΓΩΝΕΣ, βαθμοί, σε παρένθεση οι αγώνες κάθε ομάδας, νίκες - ήττες, σετ υπέρ - σετ κατά)
1. Αρχέλαος                        12(6)     6-0     18-1
2. Μ. Αλέξανδρος Γιαν.        8(5)     3-2     10-7
3. ΓΣ Κοζάνης                       8(5)     3-2       9-9
4. ΓΑΣ Αλεξάνδρειας            8(6)     2-4       9-12
5. Αρίων Πτολ.                      6(6)     0-6       1-18