Σάββατο 31 Οκτωβρίου 2015

Προβάδισμα για 4άδα οι κορασίδες του Αρχελάου...

ΕΣΠΕΜ - ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (α' όμιλος): ΑΡΧΕΛΑΟΣ - ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ 3-0
Τα σετ: 25-15, 28-26, 25-12

Σπουδαία νίκη επί της πολύ καλής ομάδας της Αλεξάνδρειας και καθαρό προβάδισμα πρόκρισης για τον Αρχέλαο, που ολοκλήρωσε την τριάδα των ντέρμπι με
τρίτο 3-0 (και 5ο σε 5 ματς) και δείχνει να έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στην τελική τετράδα (προκρίνονται οι πρώτοι των 3 ομίλων κι ο καλύτερος 2ος). Ο Αρχέλαος είχε το προβάδισμα στο 1ο και  3ο σετ, ενώ στο 2ο έγινε σπουδαίο ντέρμπι.

Στο 1ο σετ, ο Αρχέλαος μπήκε πιο δυνατά κι άνοιγε συνεχώς τη διαφορά (6-0, 16-7, 19-8, 23-12).

Στο 2ο, ο Αρχέλαος είχε το προβάδισμα στην αρχή (4-1, 7-4, 9-6, 11-7, 12-8, 13-9), αλλά φαίνονταν πως ήταν άλλο σετ. Κι όντως, τα κορίτσια της Αλεξάνδρειας πέρασαν μπροστά στο σκορ (13-14, 16-19). Ο Αρχέλαος ανέκαμψε (21-20) και οι 2 ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο ως το 26-26. Εκεί, ένα "δώρο" των κοριτσιών της Αλεξάνδρειας, που "σπατάλησαν" μεγάλη ευκαιρία για δικό τους σετ - μπολ και μία καλή επίθεση από τον Αρχέλαο, έκριναν το σετ.

Στο 3ο, ο Αρχέλαος ξεκίνησε πάλι "ζωηρά" (6-0), κράτησε τη διαφορά στην αρχή (7-2, 9-4, 10-5) και στη συνέχεια πήρε μεγάλο προβάδισμα, που του εξασφάλισε την επικράτηση, χωρίς απώλεια σετ (14-6, 18-7, 23-8).

Ολοκληρώθηκε, έτσι, ένας εξαιρετικός 1ος μήνας για τη φετινή σεζόν για τον Αρχέλαο (4/4 νίκες στο νεανίδων και 5/5 στο κορασίδων), με μοναδική, μικρή... "μουντζούρα", το χαμένο σετ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος νεανίδων, από το Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών. Εκεί, που την Κυριακή (8/11), ο Αρχέλαος θέλει τη νίκη που θα του επιτρέψει να πάρει ακόμη πιο ξεκάθαρο προβάδισμα  για την 1η θέση.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Χασάπη, Χανδόλια, Ντίτσα, Κατσάρα, Τζιλίνη, Φ. Δερβένη, Μάτιου, Κεσεσίδου, Η. Παπαδοπούλου, Μάνου, Κυπαρίσση, Συβρίδου, Α, Δερβένη.

ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ (Βασιλακάκη): Μαυρουδή, Δαμιανίδου, Αναδόλου, Παύλου, Κούγκα, Μπογδάνου, Ματράκα, Καραγκιοζοπούλου, Δελιοπούλου.

Τα πλήρη αποτελέσματα (5η αγωνιστική):

Άτλας Κιλκίς - Αίας Κιλκίς                       0-3
Πάνθεον Λιτοχώρου - Νίκη Αιγινίου        0-3
Πιερικός - Βαφύρας Δίου                          3-0
Αρχέλαος - ΓΑΣ Αλεξάνδρειας                 3-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (5 ΑΓΩΝΕΣ, βαθμοί, νίκες - ήττες, σετ υπέρ - σετ κατά)

14.00: Αρχέλαος - Βαφύρας Δίου

Ο αγώνας Αρχέλαος - Βαφύρας Δίου, λογικά θα μεταφερθεί μεσοβδόμαδα (πιθανότατα, την Τρίτη, 10/11/15, στις 18.00, στο Β' ΔΑΚ), μετά από αίτημα της ομάδας του Δίου, καθώς 3 κορίτσια έχουν εξετάσεις γλωσσομάθειας στις 7/11/15. Ο Αρχέλαος συμφωνεί κι αναμένετε η απόφαση της ΕΣΠΕΜ.