Τετάρτη 6 Απριλίου 2016

Πρόκριση για τα κορίτσια...
ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΣΠΕΜ: ΓΣ ΚΟΖΑΝΗΣ - ΑΡΧΕΛΑΟΣ 0-3
Τα σετ: 24-26, 14-25, 22-25

Την πρόκρισή τους στον τελικό του Κυπέλλου ΕΣΠΕΜ, εξασφάλισαν τα κορίτσια του Αρχελάου μετά την επικράτησή τους με 3-0 στο κλειστό της Κοζάνης. Ο τοπικός Γυμναστικός αγωνίστηκε χωρίς τη διαγώνιό του (Ο. Γκουντιού), ενώ ο Αρχέλαος, χωρίς την... Γ' Λυκείου (Πεπόνη, Τσιουτσιούλη, Γεωργαντά).
     Στο 1ο σετ, ο ΓΣΚ έδειχνε ικανός να πάρει προβάδισμα, παίρνοντας νωρίς διαφορά (6-2, 12-5, 15-9), αλλά τα 5 χαμένα σερβίς μέχρις εκείνο το σημείο, ήταν τα κακά μαντάτα για τις γηπεδούχες. Ο Αρχέλαος ισορρόπησε  το σκορ (19-19), προηγήθηκε 20-21 κι έδειξε πιο ψύχραιμος στο τέλος του σετ (21-23, 22-24, 24-24, 24-26).
     Στο 2ο σετ ο Αρχέλαος προηγήθηκε με διαφορά από νωρίς (1-6) και τη συντήρησε ως τα μέσα του σετ, όπου το σκορ "άνοιξε" υπέρ του (10-19, 11-20, 12-23, 13-24, 14-25). Τα προβλήματα στο σερβίς για τα κορίτσια της Κοζάνης μεγάλωσαν (είχαν χαμένα σε 8 σερί περιστροφές).
     Στο 3ο, οι ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 7-6. Ο Αρχέλαος ξέφυγε πάλι (7-13), αλλά , σταδιακά ο Γυμναστικός επανήλθε στο σκορ (16-18) και πήρε προβάδισμα με 20-19 (με τη φάση της χρονιάς να γίνεται στο 18-19) και 21-20. Όπως και στο 1ο σετ, όμως, οι νεαρές παίκτριες του Αρχελάου, που σ' εκείνο το σημείο αγωνίζονταν με την ομάδα των κορασίδων, αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμες (21-22, 22-22, 22-25).
     Ο Αρχέλαος θα αντιμετωπίσει στον τελικό το νικητή του αγώνα  Άτλα Κιλκίς - Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών, σε ημερομηνία που θα καθοριστεί στο επόμενο διάστημα.
   ΓΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Τιτέλης): Ντομοπούλου, Πεχλιβανίδου, Παγούνη, Καρυπίδου, Α. Γκουντιού, Μιμίκου, Βαρέκα, Φακίτσα, Τσανακτσή, Βασιλοπούλου, Τσιαούση, Σαχπαζίδου, Εμμανουηλίδου, Βόντσα.
    ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Α. Δερβένη, Χανδόλια, Ντίτσα, Π. Συβρίδου, Κατσάρα, Κεραμιδιώτου, Τζιλίνη, Φ. Δερβένη, Μάτιου, Κυπαρίσση.