Σάββατο 19 Δεκεμβρίου 2015

Πρόκριση και τυπικά για τις κορασίδες του Αρχελάου...

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ - ΕΣΠΕΜ (α' όμιλος): ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ - ΑΡΧΕΛΑΟΣ 2-3
Τα σετ: 23-25, 23-25, 25-22, 25-15, 11-15

Την πρόκρισή του στην τελική φάση, του πρωταθλήματος κορασίδων της ΕΣΠΕΜ, εξασφάλισε ο Αρχέλαος, με τη νίκη του στην Αλεξάνδρεια. Απέναντι σε μια ομάδα που ήταν σε πολύ καλή κατάσταση, το τελευταίο διάστημα και "καίγονταν" για τη νίκη, ο Αρχέλαος αγωνίστηκε ξανά χωρίς τη Σταματία Κυπαρίσση. Προηγήθηκε 2-0 στα σετ, δείχνοντας ξανά χαρακτήρα στα σετ που λήγουν στο όριο (23-21 πίσω στο 2ο), κι άντεξε στην αντεπίθεση των γηπεδούχων που "καίγονταν" για τη νίκη, για να διατηρήσουν τις ελπίδες τους να προκριθούν ως καλύτερες 2ες (προκρίνονται 4 ομάδες: οι 1οι των 3 ομίλων κι ο καλύτερος 2ος). Ο αγώνας είχε πολλές αμφισβητούμενες φάσεις, είχε μεγάλο ενδιαφέρον και καλές προσπάθειες εκατέρωθεν, αλλά κι αρκετά λάθη.
     Μαζί με τον Αρχέλαο, προκρίθηκε από τον 3ο όμιλο κι ο ΓΣ Κοζάνης (ενώ κρατάει την τύχη στα χέρια της η ΑΠ Καστοριάς ως 2η). Στο 2ο όμιλο, το ματς Αριστοτέλη Σκύδρας- Ίκαρου Έδεσσας θα κρίνει την πρωτιά και την πρόκριση.