Δια πυρός και σιδήρου ο Αρχέλαος το τοπικό ντέρμπι...
-
ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ - ΕΣΠΕΜ (α' όμιλος): ΠΙΕΡΙΚΟΣ - ΑΡΧΕΛΑΟΣ 2-3
Τα σετ: 25-13, 22-25, 15-25, 25-15, 19-21

Ο Αρχέλαος ήταν ο νικητής του συγκλονιστικού τοπικού ντέρμπι, που έγινε στο ΔΑΚ και δείχνει να κρατάει την τύχη στα χέρια του, όσον αφορά την πρόκριση στην τελική φάση της ΕΣΠΕΜ (προκρίνονται οι πρώτοι των 3 ομίλων κι ο καλύτερος 2ος). Το ματς κρίθηκε με μια αμφισβητούμενη φάση, από τις πολλές δύσκολες που υπήρχαν στην αναμέτρηση, αλλά όσοι βρέθηκαν στο Β' ΔΑΚ ευχαριστήθηκαν έναν απολαυστικό αγώνα, ειδικά στο τάι - μπρέικ. Για τον Αρχέλαο, εκτός από  το βαθμολογικό όφελος, σημαντικό είναι το γεγονός ότι κατόρθωσαν τα κορίτσια να ανατρέψουν την κατάσταση σ' ένα ματς που πορεύτηκαν χωρίς την τραυματία Σταματία Κυπαρίσση, ξεπερνώντας το ψυχολογικό "άδεισμα" από το νικηφόρο  ματς των γυναικών (μετά από μία δύσκολη εβδομάδα),  τα "νεκρά" διαστήματα, αλλά  και το ντεζαβαντάζ του 11-5 στο 5ο σετ. Για τον Πιερικό, μπορεί να υπάρχει η πίκρα για την απώλεια της νίκης που έδειχνε αρκετά πιθανή, αλλά υπάρχει ικανοποίηση για την  όλη εικόνα, που φανερώνει ότι, τα κορίτσια των τυπικά γηπεδούχων,   μάλλον αδίκησαν τους εαυτούς τους στα προηγούμενα ματς.
     Κάθε ομάδα έλαβε τα σετ που δικαιούνταν στα πρώτα 4. Στο 5ο ο Πιερικός έδειχνε ικανός για την ανατροπή στην ανατροπή (από 1-2 σετ), προηγούμενος 11-5, αλλά για μία ακόμη φορά τα κορίτσια του Αρχελάου γύρισαν σετ τη φετινή χρονιά (11-9, 12-12, 13-14). Ακολούθησε... ο χαμός !!!... Απίστευτες εναλλαγές συναισθημάτων, ωραίες φάσεις και λήξη του ματς σε μια καθ' όλα αθλητική ατμόσφαιρα, μετά από ματς 2 ωρών και 12 λεπτών (14-14, 14-15, 16-15, 17-16, 17-18, 18-19, 19-20).
    ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Σαρρής): Τσιγκαροπούλου, Μπαϊράμι, Χρυσίδου, Καρύδη, Ανθιμίδου, Θεοδώρου, Δασιοπούλου, Γκόλτσιου, Ζουπάνι, Σουλή, Τριανταφύλλου.
  ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Χασάπη, Χανδόλια, Ντίτσα, Κατσάρα, Φ. Δερβένη, Μάτιου, Κεσεσίδου, Η. Παπαδοπούλου, Πάτσα, Μάνου, Τζιλίνη, Συβρίδου, Α. Δερβένη.