Κυριακή 13 Δεκεμβρίου 2015

Ονειρεμένο ξεκίνημα για τον "πληγωμένο" Αρχέλαο στις γυναίκες...

Β' ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ - ΕΣΠΕΜ: ΑΡΧΕΛΑΟΣ - ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ 3-0
Τα σετ: 25-16, 25-18, 25-15

Ονειρεμένη πρεμιέρα, μετά από μία... "καταστροφική" εβδομάδα, λόγω προβλημάτων υγείας για τον Αρχέλαο. Παρά  τις δεδομένες εξ αρχής απουσίες των Ελένη Γεωργαντά, Ευαγγελία Τσιουτσιούλη, της Σταματίας Κυπαρίσση (πρόβλημα στον τρικέφαλο), αλλά και τα ... θεματάκια που είχαν κάποια κορίτσια με την υγεία τους,  ο Αρχέλαος επικράτησε μίας αρκετά έμπειρης ομάδας με μία εξαιρετική εμφάνιση. Το αποτέλεσμα, ήταν κάτι παραπάνω από ιδανικό, αν αναλογιστούμε, ότι ο βασικός κορμός του Μέγα είναι  σε μεγάλο βαθμό ο ίδιος, ενώ από τα περσινά ματς (μοιρασμένες οι νίκες με 3-0 και 3-2 για κάθε ομάδα), από τον Αρχέλαο έλειπαν 5 κορίτσια της βασικής επτάδας !!!... Η εξέλιξη πολλών κοριτσιών που φαίνονταν στο νεανίδων και κορασίδων, αναδείχθηκε μ' εντυπωσιακό τρόπο και στις γυναίκες.
     Το σερβίς κι η άμυνα ήταν τα "όπλα" του Αρχελάου, που έδειξε απίστευτη ηρεμία όταν (στο 2ο και 3ο σετ) ο Μέγας έδειχνε να έχει τον έλεγχο.
      Στο πρώτο σετ, ο Αρχέλαος πήρε το προβάδισμα από νωρίς και το κράτησε ως το τέλος (4-0, 6-2, 8-3, 11-6, 13-8, 21-10, 23-12, 24-13).
      Στο 2ο, ο Μέγας αντέδρασε (6-9, 7-11), αλλά με υπομονή ο Αρχέλαος άλλαξε τη ροή του αγώνα (11-11, 15-13, 16-14, 19-15, 22-16).
     Στο 3ο, πάλι ο Μέγας ξέφυγε στο σκορ (6-10), αλλά με ηρεμία ο Αρχέλαος γύρισε το παιχνίδι ξανά (11-10). Εκμεταλλευόμενος, δε,  την έλλειψη καθαρού μυαλού και την κακή ψυχολογία των αντιπάλων, έφτασε σε μία ανέλπιστα εύκολη νίκη (19-11, 23-13).
   ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Χασάπη, Χανδόλια, Ντίτσα, Κατσάρα, Κεραμιδιώτου, Τζιλίνη, Πεπόνη, Φ. Δερβένη, Μάτιου, Κεσεσίδου, Η. Παπαδοπούλου, Μάνου, Συβρίδου, Α. Δερβένη.
   Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝ. (Τζούρος): Δόσπρα, Μάτσι, Καβάλη, Δ. Μακρίδου, Τόζογλου, Σεμερτζή, Σ. Παπαδοπούλου, Ιωσηφίδου, Βούτου, Καραφωτάκη, Α. Μακρίδου, Μουγτουζίδου.

ΤΑ ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ):

Κατερινιώτικη κορυφή με το καλημέρα, με τον Αρχέλαο και τον Πιερικό να είναι οι μόνες ομάδες με 3 βαθμούς. Ο Πιερικός έκανε εύκολο πέρασμα από τα Γιαννιτσά, επικρατώντας 3-0 του Μίλωνα.
      Το ματς της αγωνιστικής έγινε στη Νάουσα, όπου η ψυχωμένη Νίκη προηγήθηκε 1-2 σετ ενός εκ των φαβορί για την πρωτιά, προηγήθηκε, προς στιγμήν 12-13, στο 5ο σετ, αλλά δόθηκε επανάληψη  της φάσης (12-12) κι ο Ζαφειράκης πιο ψύχραιμος έφτασε στο δίποντο.
      Στην Κοζάνη, το φαβορί πήρε 28 πόντους παραπάνω, προηγήθηκε 23-20 στο 4ο σετ, αλλά ήταν "φλύαρο" !!!...  Η νεανική ομάδα της Καστοριάς πήρε 2 σετ κι 1 πολύτιμο πόντο στη μάχη της σωτηρίας, με την πλειοψηφία των κοριτσιών να είναι μαθήτριες Γ' Λυκείου...
      Αναλυτικά:
ΓΣ Κοζάνης - ΑΠ Καστοριάς                                      3-2 (25-10, 23-25, 25-15, 24-26, 15-8)
Ζαφειράκης Νάουσας - Νίκη Αιγινίου                        3-2 (25-18, 29-31, 15-25, 25-20, 15-12)
Αρχέλαος -  Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών              3-0 (25-16, 25-18, 25-15)
Μίλων Γιανιτσών - Πιερικός                                       0-3 (14-25, 15-25, 22-25)