Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2016

Ζόρικο ματς, σπουδαία νίκη για τις γυναίκες του Αρχελάου...

Β' ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ - ΕΣΠΕΜ: ΑΡΧΕΛΑΟΣ - ΓΣ ΚΟΖΑΝΗΣ 3-1
Τα σετ: 25-17, 19-25, 25-19, 25-20

Πολύ σημαντική νίκη για τον Αρχέλαο, απέναντι σ' ένα  εξαιρετικό σύνολο, μ' έμπειρες παίκτριες και γεμάτη ομάδα. Οι 2 ομάδες έδωσαν και τη ψυχή τους, έκαναν κάποια λαθάκια λόγω υπερβάλλοντα ζήλου ή έλλειψης καθαρού μυαλού (σερβίς ή υποδοχή), αλλά κάποιες φάσεις ενθουσίασαν το κοινό που βρέθηκε στο Β' ΔΑΚ.
     Στο 1ο σετ ο Αρχέλαος ανέκαμψε από το αρχικό 4-7 (9-7, 12-12) κι άνοιξε μ' ένα σερί τη διαφορά (19-12, 22-14, 23-15), που έκρινε το σετ.
     Στο 2ο σετ, πάλι ξέφυγε ο Γυμναστικός (4-8), ισοφάρισε ο Αρχέλαος (8-8), αλλά η πίεση από το σερβίς των κοριτσιών της Κοζάνης κι η "σπατάλη" 5 συνεχόμενων σερβίς από τον Αρχέλαο, έγειραν δίκαια το σετ στις φιλοξενούμενες (10-13, 11-15, 13-17, 15-20, 16-21, 17-23).
     Στο 3ο σετ, υπήρξε η επανάληψη της εικόνας του 1ου: 4-7 ο Γυμναστικός, 9-7 ο Αρχέλαος, 12-13 πάλι οι φιλοξενούμενες, αλλά ο Αρχέλαος πάλι ξέφυγε (18-13, 23-16).
     Στο 4ο μπήκε δυνατά ο Αρχέλαος (8-3, 12-7), αλλά πάλι 3 χαμένα σερβίς, νωρίτερα,   σε καλή περιστροφή  κι ένα καλό σερί στο σερβίς από τα κορίτσια της Κοζάνης,  άλλαξαν τη ψυχολογία του αγώνα (12-13). Ο Αρχέλαος αντέδρασε άμεσα (16-13), κράτησε βραχεία κεφαλή με 2 λάθη από πλευράς Γυμναστικού (20-17) κι έφτασε με υπομονή στην πολύτιμη νίκη (20-18, 22-18, 22-20).
    Ο Αρχέλαος διατηρήθηκε 3 βαθμούς πάνω από τον Πιερικό κι αγωνίζεται την άλλη Κυριακή στη Νάουσα, κόντρα στον επικίνδυνο Ζαφειράκη.
     ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Χανδόλια, Α. Δερβένη, Ντίτσα, Π. Συβρίδου, Κεραμιδιώτου, Τζιλίνη, Πεπόνη, Φ. Δερβένη, Μάτιου, Κεσεσίδου, Τσιουτσιούλη, Μάνου, Γεωργαντά, Κυπαρίσση.
     ΓΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Τιτέλης): Παυλίδου, Πεχλιβανίδου, Παγούνη, Καρυπίδου, Α. Γκουντιού, Μιμίκου, Βαρέκα, Φακίτσα, Τσανακτσή, Ο. Γκουντιού, Τσιαούση, Καλογερίδου, Εμμανουηλίδου, Βόντσα.

ΤΑ ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ):
    Η Ακαδημία Πετοσφαίρισης Καστοριάς επέστρεψε στις νίκες , με "καθαρό" τρίποντο στο Αιγίνιο και δείχνει να απομακρύνεται από τυχόν μπελάδες. Για τη Νίκη, το ματς στα Γιαννιτσά με το Μίλωνα είναι από τα λεγόμενα "εξάποντα", καθώς η χαμένη ομάδα θα μπλέξει για τα καλά.
    Ο Πιερικός αν κι έχασε με διαφορά ένα σετ, πέρασε εύκολα από τη Νάουσα, ενώ στο ματς των Γιαννιτσών, ο Μέγας επιβεβαίωσε την καλή του φόρμα.
     Αναλυτικά:
Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών - Μίλωνας Γιαννιτσών          3-0 (25-14, 25-16, 25-17).
Αρχέλαος - ΓΣ Κοζάνης                                                           3-1 (25-17, 19-25, 25-19, 25-20).
Νίκη Αιγινίου - ΑΠ Καστοριάς                                                0-3 (19-25, 19-25, 20-25).
Ζαφειράκης Νάουσας - Πιερικός                                              1-3 (10-25, 18-25, 25-14, 18-25).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (5 ΑΓΩΝΕΣ, βαθμοί, νίκες - ήττες, σετ υπέρ - σετ κατά)
1. Αρχέλαος                         15     5-0     15-2
2. Πιερικός                           12     4-1     13-4
3. Μ. Αλέξανδρος Γιαν.         9     3-2     10-7
4. ΓΣ Κοζάνης                        8     3-2     10-10
5. ΑΠ Καστοριάς                   7     2-3       9-9
6. Ζαφειράκης Ν.                   6     2-3       9-11
7. Μίλωνας Γιαν.                   2     1-4       4-14
8. Νίκη Αιγ.                           1     0-5       3-15