Σάββατο 30 Ιανουαρίου 2016

Χάθηκε η ευκαιρία για το "λαβωμένο" Αρχέλαο...

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ -ΕΣΠΕΜ (τελική φάση, θέσεις 1-4): ΑΡΧΕΛΑΟΣ - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ 2-3
Τα σετ: 21-25, 25-17, 25-19, 20-25, 14-16

Με τη  Διονυσία Μάτιου (που είχε πρόβλημα τραυματισμού) να σφίγγει τα δόντια και να αγωνίζεται (αλλά και να βγαίνει σε κάθε σετ, για ξεκούραση), ο Αρχέλαος έχασε σημαντική ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στη βαθμολογία, έχοντας αντεπίθεση στο ματς μπολ του 14-13 στο 5ο σετ. Έχασε την ευκαιρία στο 4ο σετ να κρατήσει και ν' αυξήσει το προβάδισμα του, αφού σ' έναν έμπειρο αντίπαλο τα κορίτσια στο τέλος αυτού του σετ έδειξαν "βιασύνη" στο να κερδίσουν και το πλήρωσαν (από 18-16, 19-21 και 20-25).

Στο 1ο σετ το 6-7 έγινε 6-14, αλλά σταδιακά ο Αρχέλαος ανέκαμψε (19-19, 20-20), αλλά πιο ψύχραιμα τα κορίτσια της Σκύδρας έφτασαν στην κατάκτησή του.

Στο 2ο ο Αρχέλαος άνοιξε τη διαφορά (από 5-7 σε 17-7) και τη συντήρησε. Ομοίως στο 3ο πήρε προβάδισμα (7-2, 10-3), ο Αριστοτέλης αντέδρασε προς στιγμήν (15-13, 16-14, 18-16, 19-17), αλλά ξανά ο Αρχέλαος ξέφυγε στο σκορ. Στη συνέχεια ακολούθησε το 4ο σετ και το θρίλερ του 5ου, για το οποίο έγινε λόγος παραπάνω...

Ακολουθούν άλλες 4 αγωνιστικές, με τον Αρχέλαο να αγωνίζεται το άλλο Σάββατο στην Κοζάνη, μία ομάδα επικίνδυνη αν δεν πιεστεί. Το θετικό για τον Αρχέλαο είναι ότι σε περίπτωση που κριθεί κάτι σε ισοβαθμία με τον Αριστοτέλη, η ήττα δεν άφησε διαφορά πόντων. Κάθε άλλο, αφού ο Αρχέλαος έλαβε 3 παραπάνω (105-102), οπότε αν τυχόν χρειαστεί να κυνηγήσει τη νίκη, για ν' ανακτήσει το προβάδισμα,  στη Σκύδρα (με την προϋπόθεση θετικού αποτελέσματος, μ' οποιοδήποτε σκορ στην Κοζάνη και στην Κατερίνη με Καστοριά), ουσιαστικά θα είναι ματς - τελικός. Βέβαια το ματς στη Σκύδρα θέλει 3 εβδομάδες ακόμη και προηγείται αρχικά αυτό στην Κοζάνη, αλλά η ουσία είναι ότι ο Αρχέλαος παρά την ήττα, είναι ακόμη σε θέση βολής.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Χασάπη, Χανδόλια, Α. Δερβένη, Ντίτσα, Π. Συβρίδου, Κατσάρα, Τζιλίνη, Φ. Δερβένη, Μάτιου, Κεσεσίδου, Η. Παπαδοπούλου, Μάνου, Μπουλούση, Κυπαρίσση.

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚ. (Αντωνιάδης): Τσανακτσίδου, Κελεσίδου, Κοκόση, Μουσικού, Πορτοκαλίδου, Αγγελίδου, Τσορλίνη, Τοπασίδου, Αποστόλου, Σαλαμπάση.

Στον άλλο αγώνα: ΑΠ Καστοριάς - ΓΣ Κοζάνης 3-1 (28-26, 24-26, 25-21, 25-18).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ( 2 ΑΓΩΝΕΣ, βαθμοί, νίκες - ήττες, σετ υπέρ - σετ κατά)
1. Αριστοτέλης Σκ.            4     2-0     6-2
2. Αρχέλαος                       3     1-1     5-3
3. ΑΠ Καστοριάς               3     1-1     3-4
4. ΓΣ Κοζάνης                   2     0-2     1-6