Κυριακή 31 Ιανουαρίου 2016

Μπορούσε και καλύτερα, πολύ καλή προσπάθεια στο μεγαλύτερο διάστημα...

Β' ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ - ΕΣΠΕΜ: ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ - ΑΡΧΕΛΑΟΣ
Τα σετ: 22-25, 14-25, 25-17, 22-25

Δύσκολη αλλά δίκαιη νίκη για τον Αρχέλαο, που επικράτησε 3-1 στη Νάουσα του Ζαφειράκη, και κράτησε τη διαφορά των 3 βαθμών από τον Πιερικό. Την άλλη Κυριακή στο ΔΑΚ, στο φινάλε του 1ου γύρου, Αρχέλαος και Πιερικός κοντράρονται για την 1η θέση, σ' ένα ματς που αναμένετε με μεγάλο ενδιαφέρον.
     Τα κορίτσια του Αρχελάου γνώριζαν εκ των προτέρων ότι ο Ζαφειράκης είναι μία ομάδα που αν της δώσεις την ευκαιρία μπορεί να κάνει ζημιά. Τα 3 πολύ έμπειρα κορίτσια της ομάδας (Τριφτανίδου, Ξιαλίνα, Χρήστου) βγάζουν αθλητικό εγωισμό κι αν βρουν την ευκαιρία "βασανίζουν" τον αντίπαλο,
     Στο 1ο σετ ο Αρχέλαος με υπομονή άντεξε στην πίεση των κοριτσιών της Νάουσας. Προηγήθηκε 1-6, ο Ζαφειράκης σταδιακά πήρε κεφάλι στο σκορ (16-15, 20-18), αλλά ένα σερί 0-5 έγειρε το σετ στον Αρχέλαο (20-23).
    Στο 2ο ο Αρχέλαος κρατούσε συνεχώς το προβάδισμα (2-5, 3-8, 6-9, 8-11, 10-12, 11-15). Μετά το 12-15, η διαφορά μεγάλωσε (12-24), μ' εξαιρετική εμφάνιση.
    Στο 3ο ο Αρχέλαος έδειχνε ικανός για το καθαρό τρίποντο, παρά το κακό ξεκίνημα (5-2, 6-3, 7-4). Πέρασε μπροστά (7-8, 10-13, 12-14), αλλά κάποια λάθη κι η μαχητικότητα των γηπεδούχων άλλαξαν τελείως την εικόνα του σετ (16-14, 22-15).
   Στο 4ο ο Αρχέλαος  μπήκε αποφασισμένος  κι έδειξε να καθαρίζει το ματς από την αρχή (2-10, 3-13, 4-14, 5-15, 8-18, 9-20, 11-22, 14-23), αλλά η δεύτερη αδράνεια του αγώνα, σε καλή περιστροφή, έδωσαν την ευκαιρία στο Ζαφειράκη να φτάσει τη διαφορά στους 2 πόντους (21-23), δίχως όμως, συνέχεια.
  ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ Ν. (Πίπιλας): Τριφτανίδου, Ξιαλίνα, Χρήστου, Χατζηκυριάκου, Γκιόρσου, Καφαντάρη, Τράιου, Μάρκου, Μαράντη, Μάντσιου, Γιούρου, Τσέλιου, Καρατσώλη.
     ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Χανδόλια, Α. Δερβένη, Ντίτσα, Π. Συβρίδου, Κεραμιδιώτου, Τζιλίνη, Πεπόνη, Φ. Δερβένη, Κεσεσίδου, Γεωργαντά, Μπουλούση, Κυπαρίσση.

ΤΑ ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)
    Ο Μίλωνας, χάρη στο σερβίς του, πέτυχε δύσκολη, αλλά υπερπολύτιμη νίκη με "καθαρό" τρίποντο, βάζοντας σε μπελάδες τη Νίκη Αιγινίου. Ο Πιερικός ξεπέρασε, το εμπόδιο της μαχητικής Ακαδημίας Πετοσφαίρισης Καστοριάς και συγχρόνως τiς 2 απουσίες του, ενώ η ομάδα της Καστοριάς έχασε με διάστρεμμα στο 1ο σετ την κεντρικό Μαρία Βλαχάβα. Τέλος,  σ' ένα γεμάτο ματς, ο Μέγας Αλέξανδρος πέρασε από την Κοζάνη στο 5ο σετ. Αναλυτικά:

ΓΣ Κοζάνης - Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών        2-3 (25-18, 20-25, 19-25, 25-20, 9-15).
Πιερικός - ΑΠ Καστοριάς                                        3-0 (25-14, 25-22, 25-22).
Μίλωνας Γιαννιτσών - Νίκη Αιγινίου                      3-0 (25-21, 25-23, 26-24).
Ζαφειράκης Νάουσας - Αρχέλαος                            1-3 (22-25, 14-25, 25-17, 22-25).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 ΑΓΩΝΕΣ, βαθμοί, νίκες - ήττες, σετ υπέρ - σετ κατά)
1. Αρχέλαος                          18     6-0     18-3
2. Πιερικός                            15     5-1     16-5
3. Μ. Αλέξανδρος Γιαν.        11     4-2     13-9
4. ΓΣ Κοζάνης                         9     3-3     12-13
5. ΑΠ Καστοριάς                    7     2-4       9-12
6. Ζαφειράκης Ν.                    6     2-4      10-14
7. Μίλωνας Γιαν.                    5     2-4        7-14
8. Νίκη Αιγ.                            1     0-6        3-18