Πέμπτη 29 Οκτωβρίου 2015

3ο σερί ντέρμπι οι κορασίδες

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ - ΕΣΠΕΜ (α' όμιλος, 5η αγωνιστική):

ΑΡΧΕΛΑΟΣ - ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ (ΣΑ, 31/10/15, 14.00 στο Β' ΔΑΚ)

Με στόχο τη 5η σερί νίκη υποδέχεται ο Αρχέλαος το ΓΑΣ Αλεξάνδρειας, στο 3ο κατά σειρά ντέρμπι του ομίλου και με την ελπίδα να έχει
την ίδια κατάληξη με τα προηγούμενα. Η ήττα των κοριτσιών της Αλεξάνδρειας στο Αιγίνιο (όπου ο Αρχέλαος κέρδισε με 3-0 πριν 2 εβδομάδες), έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα της Κατερίνης να μείνει μόνη πρώτη στη βαθμολογία του α' ομίλου και με νίκη το Σάββατο, εδραιώνει τον τίτλο του φαβορί για την πρόκριση στην τελική τετράδα της ΕΣΠΕΜ (προκρίνονται οι πρώτοι των 3 ομίλων κι ο καλύτερος 2ος). Το γεγονός ότι ο Αρχέλαος δε ξεκίνησε ως φαβορί, αλλά αρχίζει να γίνεται μέσα από τους αγώνες, δίνει μεγαλύτερη αξία στην πορεία του στα 4 πρώτα ματς, στα οποία δεν έχει χάσει σετ. Κάτι που φάνταζε εξαιρετικά υπερβολικό κι αισιόδοξο 1 μήνα πριν, αλλά βάσει εικόνας των αγώνων, μέχρι στιγμής, είναι η φυσιολογική εξέλιξη...

Αναλυτικά το πρόγραμμα του α' ομίλου (ΣΑ, 31/10/15, 5η αγωνιστική):

14.00: Άτλας Κιλκίς - Αίας Κιλκίς
16.00: Πάνθεον Λιτοχώρου - Νίκη Αιγινίου
14.00: Αρχέλαος - ΓΑΣ Αλεξάνδρειας
16.00: Πιερικός - Βαφύρας Δίου

Ο Αρχέλαος, βάσει προγράμματος, θα αγωνιζόταν στην Αλεξάνδρεια, αλλά η ΕΣΠΕΜ έκανε αλλαγή έδρας, καθώς το Β' ΔΑΚ Κατερίνης, στις 19/12/15 (ημέρα του αντίστοιχου αγώνα του β' γύρου), θα έχει αγώνες Παγκράτιου. Στις 19/12 θα αγωνιστεί στην Αλεξάνδρεια (ώρα 16.00).

8. Άτλας Κιλ. 4 0-4 1-12

Ρεπό κι αναμονή για το επόμενο ματς για τις νεάνιδες...

Ρεπό έχει ο Αρχέλαος την 5η αγωνιστική και τελευταία του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος νεανίδων της ΕΣΠΕΜ. Καθοριστικό θα είναι το επόμενο ματς, στα Γιαννιτσά (8/11), όπου ο Μέγας Αλέξανδρος για να κλέψει το προβάδισμα, θα πρέπει να κερδίσει τον Αρχέλαο με 3-0 ή 3-1 και πλεονέκτημα 18 πόντων (ο Αρχέλαος κέρδισε στην Κατερίνη 3-1, έχοντας +17 πόντους). Σε περίπτωση νίκης του Αρχελάου, "κλειδώνει" σε μεγάλο βαθμό η πρωτιά. Σε αντίθεση με τις "μικρές", ο Αρχέλαος ξεκίνησε ως φαβορί για την πρόκριση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα (ημιτελική φάση 24-28/2/16) και μέχρι στιγμής το επιβεβαιώνει στο γήπεδο...

Αναλυτικά το πρόγραμμα (ΚΥ, 1/11/15, 5η αγωνιστική):

16.00: ΓΑΣ Αλεξάνδρειας - ΓΣ Κοζάνης
16.00: Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών - Αρίων Πτολεμαΐδας
Ρεπό ο Αρχέλαος.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ( βαθμοί, σε παρένθεση οι αγώνες κάθε ομάδας, νίκες - ήττες, σετ υπέρ - σετ κατά)

1. Αρχέλαος 8(4) 4-0 12-1
2. Μ. Αλέξανδρος Γιαν. 5(3) 2-1 7-4
3. ΓΑΣ Αλεξάνδρειας 4(3) 1-2 4-6
4. ΓΣ Κοζάνης 4(3) 1-2 3-7
5. Αρίων Πτολ. 3(3) 0-3 1-9