Κακό αποτέλεσμα...

Β' ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΕΣΠΕΜ, τελική φάση, θέσεις 1-4): ΜΕΓΑΣ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ - ΑΡΧΕΛΑΟΣ 3-2

Τα σετ: 26-24, 17-25, 25-13, 13-25, 15-6

Η νευρική εμφάνιση έφερε την οδυνηρή ήττα στα Γιαννιτσά, σ' ένα περίεργο ματς, όπου,
μετά το 1ο σετ, όπου ο Αρχέλαος το έχασε στη λεπτομέρεια, στα επόμενα κέρδιζε η ομάδα που έπαιρνε διαφορά. Αυτό που προβληματίζει είναι η εμφανώς κακή ψυχολογία ακόμη κι όταν το σκορ ήταν 11-24 υπέρ του Αρχελάου στο 4ο σετ, η απώλεια του οποίου σήμαινε το τέλος των όποιων ελπίδων για την ομάδα των Γιαννιτσών (κυνηγούσε 2 σερί τρίποντα). Κι όμως στο 4ο σετ, ο Αρχέλαος κατάρρευσε παρά το αρχικό 0-3 υπέρ του...
Η ήττα στη Βέροια, σε παιχνίδι όπου ο Αρχέλαος ήταν εμφανώς καλύτερος επηρέασε τη ψυχολογία της ομάδας και πλέον δεν εξαρτάτε από τα αποτελέσματά του. Τα σενάρια είναι πλέον ξεκάθαρα, και γίνεται λόγος γι αυτά με την προϋπόθεση ότι ο Αρχέλαος θα επικρατήσει 3-0 ή 3-1 στην Καστοριά, την Κυριακή 5/4, λαμβάνοντας 3 πόντους:
- αν στη Βέροια, ο Ποσειδώνας επικρατήσει του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών με 3-0 ή 3-1, στέφεται πρωταθλητής και κερδίζει πανάξια το εισιτήριο για την Α2.
- αν το σκορ στη Βέροια λήξει 3-2, για οποιαδήποτε ομάδα, τότε στις 19/4 στην Κατερίνη, ο Αρχέλαος θέλει νίκη με 3-0 ή 3-1 επί του Ποσειδώνα για να στεφτεί αυτός πρωταθλητής.
- αν στη Βέροια επικρατήσει ο Μέγας με 3-1 ή 3-0, τότε στην Κατερίνη ο Αρχέλαος θα πρέπει να επικρατήσει του Ποσειδώνα με 3-0, 3-1 ή ακόμη και 3-2, αρκεί, σ' αυτήν την περίπτωση να κερδίσει 5 πόντους παραπάνω από τις αντίπαλες.
Το αν θα έχει ενδιαφέρον η τελευταία αγωνιστική θα φανεί την Κυριακή. Ο Αρχέλαος πληρώνει την απειρία του απέναντι σε 2 σαφώς πιο έμπειρες ομάδες, αλλά τα κορίτσια του Αρχελάου εστιάζουν στο ματς στη Καστοριά.
ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Χανδόλια, Ντίτσα, Συβρίδου, Κεραμιδιώτου, Πεπόνη, Μπατάλα, Τσιουτσιούλη, Μάτιου, Ρ. Κυπαρίσση, Γεωργαντά, Α. Μπατσίλα, Σ. Κυπαρίσση.

Στο άλλο ματς ο Ποσειδώνας επικράτησε στη Βέροια της Ακαδημίας Πετοσφαίρισης Καστοριάς με 3-0 (25-19, 25-22, 25-23).
- ΑΠ Καστοριάς - Αρχέλαος.
- Ποσειδώνας Βέροιας - Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών.

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (ΕΣΠΕΜ – τελική φάση, θέσεις 1-3): ΑΡΧΕΛΑΟΣ - ΑΠ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ 3-0
Τα σετ: 25-9, 25-13, 25-16

Αήττητος ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα κορασίδων της ΕΣΠΕΜ ο Αρχέλαος. Η ΑΠ Καστοριάς αγωνίστηκε μ' αρκετές αλλαγές, σ' ένα ματς όπου μοιράστηκε ο χρόνος συμμετοχής σ' όλα τα κορίτσια. Ακολούθησε απονομή κυπέλου και μεταλλίων σ' όλα τα κορίτσια που βοήθησαν σ' αυτήν την επιτυχία.
Η συνέχεια για τον Αρχέλαο είναι στην προημιτελική - ημιτελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος (30/4 - 2/5 και 3/5 αντίστοιχα), στη Νικήτη Χαλκιδικής. 16 ομάδες σ' όλη την Ελλάδα, θα χωριστούν σε 2 ομίλους του βορρά και 2 του νότου (στην Τρίπολη ή στη Μεγαλόπολη Αρκαδίας). Τις 3 πρώτες ημέρες θα γίνουν οι αγώνες των ομίλων. Την 4η θα γίνουν οι προημιτελικοί, οι αγώνες της 8άδας, με 2 αγώνες στο βορρά και 2 στο νότο (ημιτελική φάση). Θ' αγωνιστούν, σε νοκ - άουτ ματς, χιαστί οι 1οι με τους 2ους σε βορρά και νότο.
Οι νικητές αυτών των νοκ - άουτ αγώνων (2 από βορρά και 2 από νότο), θα προκριθούν στην τελική φάση (final 4), στον Παλαμά Καρδίτσας (8-10/5), σε πρωτάθλημα 1 γύρου με βαθμολογία (όμιλος), με τον πρώτο να κατακτά το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.
ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Χανδόλια, Ντίτσα, Συβρίδου, Πεπόνη, Φ. Δερβένη, Μπατάλα, Α. Δερβένη, Τσιουτσιούλη, Μάτιου, Ρ. Κυπαρίσση, Γεωργαντά, Α. Μπατσίλα.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (5 ΑΓΩΝΕΣ)
1. Αρχέλαος 8(4) 4-0 12-3
2. Αριστοτέλης Σκ. 4(3) 1-2 6-8
3. ΑΠ Καστοριάς 3(3) 0-3 2-9
Απομένει ο αγώνας του Σαββάτου, 4/4, ώρα 14.00: Αριστοτέλης Σκύδρας - ΑΠ Καστοριάς.