Τρίτη 7 Απριλίου 2015

Β' ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΕΣΠΕΜ - τελική φάση, θέσεις 1-4):

ΑΠ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ - ΑΡΧΕΛΑΟΣ 0-3
Τα σετ: 19-25, 19-25, 12-25

Ο τραυματισμός της Ειρήνης Σαββίδου της Ακαδημίας Πετοσφαίρισης επισκίασε τη νίκη του Αρχελάου στο "Δημήτρης Διαμαντίδης". Η νεαρή παίκτρια της Καστοριάς, με πολλές συμπάθειες στον Αρχέλαο (κι όχι μόνο) από τους αγώνες BEACH VOLLEY, αποχώρησε στο 17-19του 1ου σετ. Οι ευχές όλων είναι για ταχεία ανάρρωση και να δούμε την Ειρήνη γρήγορα στα γήπεδα...

Ο Αρχέλαος, με καλή εμφάνιση στο 1ο και το 2ο σετ (μετά το14-11) κι εξαιρετική στο 3ο
(προηγήθηκε5-18), έφτασε δίκαια στη νίκη, που του εξασφάλισε, δυστυχώς, μόνο τη 2η θέση...ι αυτό γιατί σε ματς - ευκαιρία ζωής, ο Ποσειδώνας Βέροιας πήρε πανάξια το τρίποντο από το Μ. Αλέξανδρο Γιαννιτσών με 3-0 (25-19, 25-17, 25-20) και την άνοδο στην Α2, μιας και κράτησε τη διαφορά στους 4 βαθμούς, κάνοντας διαδικαστικό το ματς στην Κατερίνη, στις 19/4, στο Β' ΔΑΚ Κατερίνης.
Στον Αρχέλαο υπάρχει η πικρία για τις 2 κολλητές ήττες με 3-2σε Βέροια και Γιαννιτσά. Ειδικά στη Βέροια χάθηκε ευκαιρία για νίκη με 3-1 που θα έδινε προβάδισμα στον Αρχέλαο. Ο Αρχέλαος πλήρωσε την απειρία του σε τέτοιες καταστάσεις . Χαρακτηριστικό είναι ότι ξεκινούσε χάνοντας το 1ο σετ και στα 3 ντέρμπι, με τον ίδιο τρόπο: 7-13 στην Κατερίνη με Μέγα, 7-13 στη Βέροια, 8-13 στα Γιαννιτσά (δείχνοντας "μαγκωμένα" τα κορίτσια ) , ανατροπή και σετ - μπολ (δείχνοντας ότι "το 'χουν"), ήττα στις λεπτομέρειες (δείχνοντας ότι οι αντίπαλοι είναι πιο "μπαρουτοκαπνισμένοι"), μ' αποτέλεσμα να χάνεται το ψυχολογικό προβάδισμα.
Ο Ποσειδώνας ήταν η πιο σταθερή αγωνιστικά ομάδα όλη τη χρονιά και βάσει αποτελεσμάτων, η άνοδός του κρίνεται δίκαιη, επιβραβεύοντας προσπάθειες πολλών ετών αυτών των κοριτσιών, που αποτελούν ένα σταθερό κορμό επί σειρά ετών .
Ο Αρχέλαος τη νέα σεζόν, ένα χρόνο "σοφότερος" κι εμπειρότερος, αλλά και με κάποια κορίτσια στην Γ' Λυκείου, θα προσπαθήσει στην ενιαία Β' Εθνική, κόντρα σε Πιερικό, Μ. Αλέξανδρο Γιαν., Νίκη Αιγινίου, Μίλωνα Γιαν., ΑΠ Καστοριάς, ΓΣ Κοζάνης, Ζαφειράκη Νάουσας. Οι υπόλοιπες ομάδες θα αγωνιστούν στη νεοσύστατη Τοπική Κατηγορία.
ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Ντίτσα, Συβρίδου, Κεραμιδιώτου, Πεπόνη, Α. Μπατσίλα, Τσιουτσιούλη, Ρ. Κυπαρίσση, Γεωργαντά, Σ. Κυπαρίσση.