Τρίτη 26 Νοεμβρίου 2013

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ: ΑΡΧΕΛΑΟΣ – ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΒΕΡΟΙΑΣ 3-1

Τα σετ: 27-29, 25-18, 25-22, 25-22

Μία μέρα νωρίτερα από τις νεάνιδες, με απουσίες λόγω εξετάσεων γλωσσομάθειας, ο Αρχέλαος πέτυχε σημαντική νίκη, απέναντι σε μία ομάδα δυνατή αμυντικά, που αναμένονταν να παίξει με την υπομονή των γηπεδούχων.
            Στο 1ο σετ το αρχικό 11-3 καλύφθηκε γρήγορα (11-10) και η κατάκτηση του σετ από τα κορίτσια της Βέροιας προμήνυε κακή εξέλιξη…
            Παρά τα όποια λάθη έγιναν, λόγω απειρίας, ο Αρχέλαος βρήκε λύσεις στην επίθεση και πήρε μια σημαντική νίκη γοήτρου, δείχνοντας την απαιτούμενη υπομονή, που έλειψε την επόμενη ημέρα.
            ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Πάτσα, Συβρίδου, Κιριμκίρογλου, Δερβένη, Πεπόνη, Θ. Μπατάλα, Τάκου, Σκαμαγκά, Μπίλα, Κυπαρίσση, Γεωργαντά.
            Στ’ άλλα ματς του 1ου ομίλου: Νίκη Αιγινίου – Πάνθεον Λιτοχώρου 3-0, ΓΑΣ Αλεξάνδρειας – ΓΑΣ Μελίκης 3-0. Ρεπό ο Πιερικός.