Παρασκευή 13 Μαΐου 2016

Νίκη του Αρχελάου στους παμπαίδες, στα Γρεβενά το τελευταίο ματς...
ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ - ΕΣΠΕΜ: ΑΡΧΕΛΑΟΣ - ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ 3-1
Τα σετ: 25-13, 25-22, 22-25, 25-23

Ο Αρχέλαος επικράτησε, στο τελευταίο του, εντός έδρας, αγώνα της Νίκης Αιγινίου, η οποία ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της (τελευταία αγωνιστική έχει ρεπό). Ο αγώνας είχε αρκετά λαθάκια από τις 2 ομάδες, λίγα αβίαστα, όμως. Είχε, επίσης, αρκετά καλό ρυθμό, με τις 2 ομάδες να έχουν διάθεση στην άμυνα, μ' αποτέλεσμα να γίνουν κι ορισμένες εξαιρετικές φάσεις.
       Στο 1ο σετ ο Αρχέλαος επικράτησε σχετικά εύκολα, αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική. Στο 2ο, ο Αρχέλαος έδειχνε να ελέγχει το σκορ (18-11), αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν (23-22), εώς ότου ένα χαμένο σερβίς κι ένας άσσος να τελειώσουν το σετ.
      Στο 3ο, η Νίκη πήρε προβάδισμα (6-12, 8-13), ο Αρχέλαος αντέδρασε (15-13) και στη συνέχεια είχαμε εναλλαγές, με τη Νίκη να μειώνει στο σκορ (15-16 και 16-18, 20-18, 20-21 και 21-24).
      Στο 4ο, ο Αρχέλαος πήρε τεράστια διαφορά νωρίς (8-0, 14-2, 14-6, 15-8, 20-8, 22-14, 24-15). Ο τελευταίος πόντος άργησε (24-23 !!!), αλλά ήρθε με χαμένο σερβίς...
       ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Στούπας): Χακάνι, Χρυσάφης, Τοπάλης, Δ. Αντωνιάδης, Ρ. Αντωνιάδης, Σιώκος, Ιωσηφίδης, Κομπατσιάρης, Μπεϊνάς.
        ΝΙΚΗ: Γκογκίδης, Ματσκίδης, Κ. Αγγελίδης, Σταυρίδης, Κυριακούλης, Χ. Γκορτσίλας, Π. Γκορτσίλας, Γ. Αγγελίδης.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (13 ΑΓΩΝΕΣ, βαθμοί, νίκες - ήττες, σετ υπέρ, σετ κατά)
7. Πιερικός                         12       2-9         9-29

ΓΣ Γρεβενών, ΓΕ Εδεσσαϊκή και Πιερικός έχουν -1 βαθμό. Η Νίκη Αιγινίου ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της. Η επόμενη αγωνιστική (14η, τελευταία, Κυριακή, 15/5/2016):
12.00: Πιερικός - Αριστοτέλης Σκύδρας.
12.00: ΓΕ Εδεσσαϊκή - Ίκαρος Έδεσσας.
11.00: ΓΣ Γρεβενών - Αρχέλαος.