Τετάρτη 25 Μαρτίου 2015

Χαμένη ευκαιρία στο Γυναικών για πρωτιά... Πρωταθλήτριες οι Κορασίδες...

Β' ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΕΣΠΕΜ – τελική φάση, θέσεις 1-4): ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΑΡΧΕΛΑΟΣ 3-2

Τα σετ: 28-26, 23-25, 20-25, 25-22, 15-9

Μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν προβάδισμα στη βαθμολογία, έχασαν τα κορίτσια του Αρχελάου στη Βέροια, γνωρίζοντας την ήττα με 3-2.
Τα έμπειρα κορίτσια της Βέροιας εκμεταλλεύτηκαν στο 4ο και στο 5ο σετ την στιγμιαία αδράνεια των αντιπάλων τους κι έφτασαν στη νίκη. Για τον Αρχέλαο έμεινε η πίκρα για το αποτέλεσμα, αλλά η εικόνα της ομάδας αποτελεί βάση για τη συνέχεια. Άλλωστε, τα θερμά λόγια των φίλων του Ποσειδώνα και του Περιφερειακού Ομοσπονδιακού προπονητή κ. Τράιου, για την εμφάνιση του Αρχελάου, αλλά και η επιθυμία του διαιτητή κ. Πορτοκαλίδη για το βίντεο του αγώνα, ώστε ν' ανέβει στο σάιτ του Συνδέσμου διαιτητών, μαρτυρούν την ποιότητα του αγώνα, ενός από τους πιο θεαματικούς που έγιναν ποτέ σε επίπεδο ΕΣΠΕΜ.
Μετά το 13-8 του πρώτου σετ τα κορίτσια του Αρχελάου έφτασαν, όχι απλώς στα όριά τους τις αντίπαλες τους, αλλά έδειχναν να ελέγχουν το ματς. Στο 1ο το 24-21, έγινε 24-25, αλλά μία κακή εκτίμηση για άουτ από πλευράς Αρχελάου στέρησε τον πόντο του σετ.
Στο 2ο ο Αρχέλαος προηγήθηκε 8-18. Μία αδράνεια 6 πόντων έδωσε το δικαίωμα στα κορίτσια του Ποσειδώνα να φτάσουν σταδιακά ως το 22-22, αλλά με τον Αρχέλαο να κατακτάει στο τέλος το σετ.
Στο 3ο έγινε σκληρή μάχη πόντο πόντο, αλλά ο Αρχέλαος έδειχνε πιο φρέσκος και με περισσότερες λύσεις, μ' αποτέλεσμα στο τέλος ν' ανοίξει η διαφορά.
Ίδια εικόνα και στο 4ο σετ, με τον Αρχέλαο να προηγείται 15-18, και να φαντάζει φαβορί, όντας έχοντας “στριμώξει στα σχοινιά” τον αντίπαλο. 2 αδράνειες, όμως (μία σε εύκολη φάση στο φιλέ που δεν τελείωσε και στη συνέχεια χάθηκε ο πόντος και μία στην επόμενη εύκολη φαινομενικά, υποδοχή) έκαναν το 17-18, αντί του 15-19 αρχικά... Ο Αρχέλαος πήρε το 17-19 αλλά το επόμενο σερβίς χάθηκε οριακά, όπως κι η επόμενη φάση, ενώ στο 19-19 σε άψογη εκτέλεση πρώτου χρόνου μακριά από τον πασαδόρο δόθηκε διπλή πάσα (για το 20-19, αντί 19-20), “γέρνοντας” το σετ προς τη μεριά του Ποσειδώνα.
Στο 5ο ο Αρχέλαος προηγήθηκε 4-6, έχασε την ευκαιρία για το 4-7 και “κόλλησε” (9-6), με τον Ποσειδώνα να φτάνει στη νίκη.
Από τα κορίτσια του Αρχελάου λείπει η εμπειρία που λαμβάνουν αυτήν τη Σαρακοστή, αγωνιζόμενα σε 2 τελικές φάσεις (γυναικών και κορασίδων), αλλά η εικόνα που δείχνουν κάθε εβδομάδα φανερώνει ομάδα που ανεβαίνει διαρκώς επίπεδο. Ο επόμενος αγώνας με το Μ. Αλέξανδρο στα Γιαννιτσά την Κυριακή, ώρα 16.00, θα αποτελέσει ένα ακόμη τεράστιο τεστ (αλλά και μάθημα) για τις αντοχές αυτής της ομάδας, που μέσα σε λίγους μήνες “μεγάλωσε” αρκετά...
ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Χανδόλια, Ντίτσα, Συβρίδου, Κεραμιδιώτου, Πεπόνη, Μπατάλα, Τσιουτσιούλη, Μάτιου, Ρ. Κυπαρίσση, Γεωργαντά, Μπατσίλα, Σ. Κυπαρίσση.
Στο άλλο ματς, στη Καστοριά, η τοπική Ακαδημία Πετοσφαίρισης πήρε 1 πόντο από τον ελλιπή Μ. Αλέξανδρο Γιαννιτσών, ο οποίος στο τέλος επικράτησε με 3-2.

Πρωταθλήτριες οι “σαύρες” !!!...
Νίκη τίτλου για τις κορασίδες του Αρχελάου μέσα στην “καυτή” (αλλά αθλητικότατη) έδρα της Σκύδρας. Ο Αριστοτέλης, με την υποστήριξη του κοινού, και μ' εξαιρετική τακτική, έβαλε δύσκολα στον Αρχέλαο, αλλά η νίκη στο τέλος κρίνεται δίκαιη.
Ο Αρχέλαος στα 3 πρώτα σετ ήταν ασταθής κι αυτό του κόστισε τα 2. Στο 1ο ακολουθούσε στο σκορ (6-2, 8-5, 8-8 προς στιγμήν, 11-10, 15-11, 16-12, 17-14, 18-15). Ένα ξέσπασμα, που συνιθίζει φέτος έκανε το σκορ 18-20, αλλά οι Σκυδραίες πιο αποφασισμένες με σερί 7-0 πήραν το σετ.
Στο 2ο ο Αρχέλαος είχε συνεχώς το προβάδισμα και το κατέκτησε δίκαια, χωρίς΄, όμως, να μπορεί να μπορεί να πάρει διαφορά.
Στο 3ο την πήρε από νωρίς (4-11, 9-17), αλλά η αυτοσυγκέντρωση χάθηκε, μαζί με το σετ. Η ομάδα της Σκύδρας με νίκη έμενε ζωντανή στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος, ενώ με επικράτηση 25-15 στο 4ο σετ κι επικράτηση επί της ΑΠ Καστοριάς στη Σκύδρα θα έπαιρνε τον τίτλο.
Κάπου εδώ, όμως, ξύπνησε ο “αθλητικός εγωισμός” των κοριτσιών του Αρχελάου και σαφώς ανώτερες, επικράτησαν στα επόμενα 2 σετ, που τις έχρισαν πρωταθλήτριες κι έκαναν το ματς στην Κατερίνη (Σάββατο 28/3/15, ώρα 13.30), με την ΑΠ Καστοριάς (όπου θα τις απονεμηθεί κύπελλο και μετάλλια), διαδικαστικού χαρακτήρα.
ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Χανδόλια, Ντίτσα, Συβρίδου, Πεπόνη, Φ. Δερβένη, Μπατάλα, Μπατσίλα, Τσιουτσιούλη, Μάτιου, Ρ. Κυπαρίσση, Γεωργαντά, Α. Δερβένη.