Τρίτη 17 Μαρτίου 2015

Νίκες για γυναίκες και κορασίδες, κρίσιμο το επόμενο Σαββατοκύριακο...

Με 2 καθαρές νίκες επί του ΑΠ Καστοριάς συνέχισαν την προσπάθειά τους στις τελικές φάσεις γυναικών και κορασίδων τα κορίτσια του Αρχελάου.
Το Σάββατο στις κορασίδες, επικράτησαν μέσα στην Καστοριά και πλέον πήρε προβάδισμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Πλέον, ο Αρχέλαος χρειάζεται νίκη στη Σκύδρα (Σάββατο, ώρα 16.00), επί του Αριστοτέλη, ώστε να χριστεί και τυπικά πρωταθλητής. Η ομάδα της Σκύδρας, για να πάρει προβάδισμα, χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 με 13 περισσότερους πόντους.
Στις γυναίκες, την επόμενη μέρα στην Κατερίνη, τα Κορίτσια της Καστοριάς, εμφανώς επηρεασμένα από τη βαριά ήττα, δεν πρόβαλαν ιδιαίτερη αντίσταση. Ο αγώνας της Κυριακής στη Βέροια, κόντρα στον Ποσειδώνα (που προηγείται 1 πόντο), είναι ο πλέον κρίσιμος της χρονιάς. Ο Ποσειδώνας επιβλήθηκε του ελλιπή Μέγα Αλέξανδρου στα Γιαννιτσά με 3-1 (25-23, 25-20, 23-25, 25-19), όντας πεισμωμένος, απέναντι σε μια ομάδα που “πέταξε” 2 φορές το προβάδισμά της (22-20 στο 1ο σετ κι επίθεση άουτ χωρίς μπλοκ, 12-6 στο 2ο). Οι 2 ομάδες (Αρχέλαος και Ποσειδώνας) αποτελούν, ίσως, τις πιο θεαματικές του πρωταθλήματος κι αναμένεται σπουδαίο παιχνίδι (Κυριακή, ώρα 16.00 στο Βικέλας). Αναλυτικά:

Β' ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΕΣΠΕΜ – τελική φάση, θέσεις 1-4): ΑΡΧΕΛΑΟΣ – ΑΠ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ 3-0
Τα σετ: 25-14, 25-15, 25-20
Ανώτερος ο Αρχέλαος έφτασε δίκαια στη 2η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια και πηγαίνει την Κυριακή στη Βέροια για τον πλέον κρίσιμο αγώνα.
Η ομάδα της Καστοριάς έδειξε “σφιγμό”, μόνο στο 2ο σετ (όταν το 15-7 έγινε 15-14, αλλά μ' ένα σερί 10-1 ο Αρχέλαος έφτασε στην κατάκτησή του) και στο 3ο (όταν το 23-14 έγινε 23-20).
ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Χανδόλια, Ντίτσα, Συβρίδου, Κεραμιδιώτου, Πεπόνη, Μπατάλα, Μπατσίλα, Τσιουτσιούλη, Μάτιου, Ρ. Κυπαρίσση, Γεωργαντά, Σ. Κυπαρίσση.

Τα σετ: 12-25, 20-25, 11-25
Με την πλέον “κυνική” φετινή του εμφάνιση, ο Αρχέλαος συνέτριψε την ομάδα της Καστοριάς στο “Δ. Διαμαντίδης” και πήρε τεράστιο ψυχολογικό προβάδισμα, αφού απέδειξε το λόγο που θεωρείτε φαβορί. Στη Σκύδρα έχει την ευκαιρία να “τελειώσει τη δουλειά”, ώστε ο αγώνας στην Κατερίνη με την Καστοριά να' ναι αδιάφορος. Αρκεί να δείξει την απαιτούμενη προσοχή, μιας και η ομάδα της Σκύδρας θα παίξει το τελευταίο της χαρτί...
Στο 1ο σετ ο Αρχέλαος πήρε από νωρίς το προβάδισμα (2-8, 3-11, 6-13, 9-17, 10-18, 12-25). Στο 2ο έγινε μάχη μέχρι τον 18ο πόντο (18-18), αλλά ένα νέο σερί του Αρχελάου κρίθηκε το σετ (18-24). Στο 3ο σετ τα κορίτσια της Καστοριάς μπήκαν φουριόζα (9-7) ο Αρχέλαος στη συνέχεια ήταν εντυπωσιακός (από 9-7, 9-16, 10-24, 11-25, σερί 2-18 !!!!!).
ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Χανδόλια, Ντίτσα, Συβρίδου, Πεπόνη, Φ. Δεβένη, Μπατσίλα, Τσιουτσιούλη, Μάτιου, Ρ. Κυπαρίσση, Γεωργαντά, Α, Δερβένη.

1. Αρχέλαος 4 2-0 6-1
2. Αριστοτέλης Σκ. 3 1-1 4-5

3. ΑΠ Καστοριάς 2 0-5 2-6