Παρασκευή 26 Δεκεμβρίου 2014

ΑΡΧΕΛΑΟΣ - ΜΙΛΩΝ ΓΙΑΝ. 3-0

Β' ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Τα σετ: 25-14, 25-20, 25-16

Παίζοντας όσο χρειαζόταν, ο Αρχέλαος ξεπέρασε σχετικά εύκολα το εμπόδιο το μαχητικού Μίλωνα Γιαννιτσών και πλέον στρέφει την προσοχή του στο ματς με τον αήττητο (δίχως απώλεια σετ) Μ. Αλέξανδρο Γιαν., την Κυριακή στην Κατερίνη (ώρα 18.00), σ' ένα ματς που έχει λίγα να χάσει και πολλά να κερδίσει...

Στον αγώνα με το Μίλωνα το πολύ σοβαρό 1ο σετ έθεσε τις βάσεις για το τελικό σκορ, παρά το χαλάρωμα στο 2ο σετ, όπου, σε συνδυασμό με την άνοδο των φιλοξενούμενων κοριτσιών, ο Αρχέλαος πέρασε μπροστά στο σκορ μετά το 13ο πόντο. Παρά κάποια λαθάκια και το πρόβλημα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού (αφού η ομάδα με τα διαγωνίσματα και τις εξετάσεις των κοριτσιών και το χορό του 2ου Γυμνασίου στο κλειστό του 2ου Σχολικού Συγκροτήματος, που είχε ως αποτέλεσμα την ακύρωση της προπόνησης της Παρασκευής), το σχετικά σταθερό τακτικό σέρβις ήταν ο οδηγός στο ν' αποφύγει, αυτήν τη φορά, ο Αρχέλαος τις... "κακοτοπιές".
ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Ντίτσα, Συβρίδου, Κεραμιδιώτου, Μ. Μάτιου, Πεπόνη, Α. Μπατσίλα, Τσιουτσιούλη, Δ. Μάτιου, Ρ. Κυπαρίσση, Γεωργαντά, Α. Δερβένη, Σ. Κυπαρίσση.
Στ' άλλα ματς του ομίλου: Μ. Αλέξανδρος Γιαν. - Αίας Κιλκίς 3-0 και Άτλας Κιλκίς - ΓΑΣ Αλεξάνδρειας 1-3 (ρεπό η Νίκη Αιγινίου).

7. Άτλας Κιλ. 0(4) 0-4 1-12

Στο β' όμιλο, ο Ποσειδώνας δείχνει να εξασφαλίζει εύκολα το 1 από τα 2 εισιτήρια για τις θέσεις 1-4 (απ' όπου θα προκύψει η ομάδα που θα ανέλθει στην Α2 Εθνική κατηγορία). Οι ήττες της Κοζάνης και της Πτολεμαΐδας, δημιουργούν νέα δεδομένα τόσο για τη 2η θέση, όσο και για τις ομάδες που θα πλασαριστούν 3η και 4η (κερδίζοντας το δικαίωμα να αγωνιστούν του χρόνου στον 1 όμιλο της Β' Εθνικής, με συμμετοχή 8 ομάδων). Υπενθυμίζουμε ότι οι 5ες - 6ες των 2 ομίλων θα αγωνιστούν για τις θέσεις 9-12, με την 9η να γλιτώνει τον υποβιβασμό στη νεοσύστατη Τοπική κατηγορία, σε περίπτωση παραμονής του Πιερικού στη Α2. Τ' αποτελέσματα: Ίκαρος Έδεσσας - ΓΣ Κοζάνης 3-1, Ποσειδώνας Βέροιας - Ζαφειράκης Νάουσας 3-0 και ΓΣ Γρεβενών - Αρίων Πτολεμαΐδας 3-1 (ρεπό ο ΑΠ Καστοριάς).

1. Ποσειδώνας Βερ. 12(4) 4-0 12-1
2. ΓΣ Κοζάνης 9(5) 3-2 11-8
3. Αρίων Πτολ. 8(5) 3-2 11-5
4. ΑΠ Καστοριάς 7(4) 2-2 8-8
5. ΓΣ Γρεβενών 5(4) 2-2 8-9
6. Ίκαρος Έδ. 3(4) 1-3 4-10
7. Ζαφειράκης Ν. 1(4) 0-4 1-12