Κυριακή 23 Νοεμβρίου 2014

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΕΣΠΕΜ (α΄ όμιλος): ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ - ΑΡΧΕΛΑΟΣ 1-3

Τα σετ: 20-25, 30-28, 20-25, 14-25
Σ΄ ένα παιχνίδι με μεγάλη ένταση, ο Αρχέλαος επικράτησε ης Νίκης με 3-1.
Ο Αρχέλαος, δικαιολόγησε τον τίτλο του φαβορί, μόνο μετά το 14-6 εις βάρος του στο 3ο σετ, όταν μ' ένα σερί 20-47 στους πόντους (και με συνετή εμφάνιση), βγήκε απ' το "λήθαργο" κι έκαμψε την αντίσταση της ψυχωμένης Νίκης.
Στο πρώτο σετ ο Αρχέλαος επικράτησε σχετικέ εύκολα, χωρίς όμως να δείξει σε κανένα σημείο φανερά ανώτερος. Τα κορίτσια του Αιγινίου, παίρνοντας ψυχολογία, οδήγησαν τον αγώνα στο όριο, σ' ένα σετ όπου η μεγαλύτερη διαφορά διαμορφώθηκε στον τελευταίο πόντο !!!...
Η ψυχολογία του ματς οδήγησε το σκορ στο 14 -6 του 3ου σετ, όπου μπροστά στην ενδεχόμενη καταστροφή, τα κορίτσια του Αρχελάου εκμεταλλεύτηκαν την εμπειρία τους.
ΝΙΚΗ (Αθανασιάδου): Κωνσταντινίδου, Μηντσίδου, Παυλίδου, Προδρομίδου, Μανωλοπούλου, Βουλτσίδου, Παράσογλου, Καρτάλη, Γκουγκουτούδη.
ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Χανδόλια, Ντίτσα, Συβρίδου, Πεπόνη, Μπατάλα, Α. Μπατσίλα, Τσιουτσιούλη, Δ. Μάτιου, Ρ. Κυπαρίσση, Γεωργαντά.
Στ΄ άλλα ματς: Ποσειδώνας Βερ. - Αίας Κιλκίς 0-3 και Πάνθεον Λιτ. - ΓΑΣ Αλεξάνδρειας 2-3. Ρεπό ο ΓΑΣ Μελίκης.