Δευτέρα 12 Δεκεμβρίου 2016

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης - ΦΕΣ Αριστοτέλης Σκύδρας 3-2

Ο Αρχέλαος επικράτησε του Αριστοτέλη Σκύδρας με 3-2 σετ, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΣΠΕΜ.

Ένα χορταστικό, εντυπωσιακό και διασκεδαστικό παιχνίδι είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν γονείς, αθλητές και φίλοι του κατερινιώτικου volley στο Β' Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης το απόγευμα τις Κυριακής. Δύο ομάδες που πάλεψαν με νύχια και με δόντια για τη νίκη με νικητή τον Αρχέλαο με 15-13 στο tie break.

Στο πρώτο σετ ο Αρχέλαος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ έως τα μέσα του σετ με 8-5, 12-10 και 17-15, άλλα τα εύκολα λάθη από πλευράς των επιθετικών του έδωσαν την ευκαιρία στο φιλοξενούμενο να ισοφαρίσει σε 20-20 και έως το τέλος του σετ, οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ με τον Αριστοτέλη Σκύδρας να κόβει πρώτος το νήμα του σετ με 23-25.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα της Κατερίνης πήρε διαφορά από την αρχή και κράτησε το προβάδισμα, το οποίο δεν πήρε μεγάλες διαστάσεις, καθώς τα μικρά και εύκολα λάθη του γηπεδούχου κράτησαν τη διαφορά οσε χαμηλά επίπεδα, ωστόσο πήρε το δεύτερο σετ με 25-21.

Παρόμοιο το σκηνικό και στο τρίτο σετ, μέχρι και το 18-13, όπου το black out των παικτών του Παναγιώτης Στούπα έδωσε την ευκαιρία και τη δυνατότητα στην ομάδα της Σκύδρας να ισοφαρίσει στο 20-20. Δείχνοντας όμως υπομονή και συγκέντρωση οι αθλητές του Αρχέλαου πήραν το σετ με 25-23, σε ένα σετ που θα μπορούσε να τελειώσει ευκολότερα και νωρίτερα.

Και στο τέταρτο σετ η γηπεδούχος είχε το προβάδισμα μέχρι και το 20-18, αλλά με επτά συνεχόμενα λάθη έδωσε το σετ στη φιλοξενούμενη ομάδα με 20-25.

Το πέμπτο και τελευταίο σετ ήταν και αυτό για γερά νεύρα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. 1-1, 3-4, 7-5, και 8-6 στην αλλαγή του γηπέδου, με την ομάδα του Αρχέλαου να δείχνει ότι έχει το πάνω χέρι άλλα να κρατά την ομάδα της Σκύδρας στο παιχνίδι με τα χαμένα σερβίς, ακόμα και στο 13-12 και στο 14-13. Η αποφασιστικότητα και η θέληση για τη νίκη, σε ένα πρωτάθλημα μεγαλύτερο ηλικιακά, των παικτών του Αρχέλαου, έκρινε την τελική έκβαση του αγώνα, με το γήπεδο να γεμίζει, από όλους τους αθλητές της ομάδας που έδωσαν το παρόν στο γήπεδο και να πανηγυρίσουν την πρώτη νίκη στο Εφηβικό πρωτάθλημα.

Τα σετ: 24-26, 25-21, 25-23, 20-25, 15-13.

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης (Στούπας): Μπλατσιώτης, Δάλλας, Χακάνι, Τσιώλης, Γαλάνης, Παπαδόπουλος, Χρυσάφης, Αντωνιάδης Ρ., Ιωσηφίδης, Σιώκος, Αντωνιάδης Δ., Μπαρές.

ΦΕΣ Αριστοτέλης Σκύδρας (Χριστοφορίδης): Καραγκιόζης, Γάλλιος, Αγγελίδης, Τσανακτσίδης, Πορτοκαλίδης, Κούτσικος, Μουσικός, Βελολάρι, Ανδρεάδης, Τζέκας, Σεμερτζίδης.