Τρίτη 3 Φεβρουαρίου 2015

Β' ΕΘΝΙΚΗ - ΓΥΝΑΙΚΩΝ (ΕΣΠΕΜ - α' όμιλος): ΜΙΛΩΝΑΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ - ΑΡΧΕΛΑΟΣ 0-3

Τα σετ:21-25, 22-25, 22-25

Σ' ένα αρκετά καλό ματς, ο Αρχέλαος πέρασε νικηφόρα από τα Γιαννιτσά, κόντρα στο Μίλωνα και πατάει, σχεδόν με τα 2 πόδια στην επόμενη φάση. Σχεδόν, γιατί χρειάζεται
1 βαθμό στα Γιαννιτσά (με Μέγα Αλέξανδρο την Κυριακή στο μεγάλο ντέρμπι), ή στο Κιλκίς ( με τον Αίαντα, στις 1/3, στο εξ' αναβολής ματς ΤΗς 11ης αγωνιστικής, λόγω των εκλογών), μονάχα σε περίπτωση που το εξ αναβολής ματς Νίκη Αιγινίου - Μέγας Αλέξανδρος (επίσης 1/3) λήξει με 3-0 ή 3-1 για τα κορίτσια του Αιγινίου.
Ο Αρχέλαος αντιμετώπισε πρόβλημα, ειδικά στο πρώτο σετ, από το αποτελεσματικό σερβίς των γηπεδούχων (παρά το ρίσκο) και είχε κάποια διαστήματα "φλυαρίας", κυρίως στην επίθεση. Την ώρα που έπρεπε, όμως, έδειξε χαρακτήρα. Σε καταστάσεις, που τα προηγούμενα χρόνια, τον οδηγούσαν σε εικόνα... "πνιξίματος σε μια κουταλιά νερό" και απώλειες σετ, ακόμη και σε οδυνηρές ήττες.
Στο 1ο σετ, το αρχικό 5-2, έγινε 5-10 κι 7-12 για τον Αρχέλαο. Ο Μίλωνας επανήλθε (15-15), αλλά ο Αρχέλαος αντέδρασε άμεσα (15-20 και 16-23), φτάνοντας στην κατάκτηση του 1ου σετ, παρά την ολιγωρία στο τέλος.
Στο 2ο, ο Αρχέλαος μπήκε "ναρκωμένος", με 3/3 χαμένα σερβίς, μένοντας πίσω στο σκορ (11-4). Με τη νεαρή Σταματία Κυπαρίσση στο σερβίς, όμως, αποφεύγοντας τα λάθη, "έτρεξε" ένα εντυπωσιακό σερί 0-15, φτάνοντας το σκορ στο 11-19 (!!!). Παρά την, εκ νέου, αδράνεια, μετά το 14-22, ο Αρχέλαος έφτασε στην κατάκτηση κι αυτού του σετ.
Στο 3ο, ο Αρχέλαος δε μπορούσε να ξεφύγει, παρά τα 3 χαμένα σερβίς του Μίλωνα (μόλις 5 σ' όλο το ματς, με μέγιστο ρίσκο). 0-2, 4-2, 4-6, 8-11 (αμέσως 11-11), 11-15 (αμέσως 15-15), 16-17. Τα κορίτσια του Μίλωνα, ίσως στην καλύτερη φετινή τους εμφάνιση, προηγήθηκαν 19-17 και 21-19. Εκεί μίλησε η ψυχραιμία των κοριτσιών του Αρχελάου, με απόλυτη συγκέντρωση έφτασαν στο 21-24. Το μοναδικό λαθάκι (επαφή στο φιλέ, σε μία καλώς παιγμένη φάση τακτικά) που αν αποφεύγονταν ο πόντος θα είχε κερδηθεί, δεν είχε καμιά επίπτωση. Στην τελευταία φάση, μία όμορφα εκτελεσμένη επίθεση έδωσε τέλος σ' ένα ματς που άφησε τις 2 ομάδες προβληματισμένες, αλλά κι ευχαριστημένες. Ο Μίλωνας, γιατί δικαιούταν ενδεχομένως, κάτι καλύτερο (ίσως ένα σετ), αλλά η εμφάνιση ήταν ελπιδοφόρα για το μέλλον. Κι ο Αρχέλαος γιατί παρουσίασε κάποια "κενά" στην απόδοση (οφειλόμενα και στην πίεση των κοριτσιών του Μίλωνα, που ήταν μεταμορφωμένα σε σχέση με τον αγώνα της Κατερίνης), αλλά σ' όλα τα "δύσκολα" αντέδρασε σωστά, παίρνοντας αυτός τους πόντους, χωρίς να στηριχθεί σε δώρα του αντιπάλου.
ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Ντίτσα, Α. Μπατσίλα, Κεραμιδιώτου, Πεπόνη, Τσιουτσιούλη, Ρ. Κυπαρίσση, Γεωργαντά, Σ. Κυπαρίσση.
Στ' άλλα ματς του α' ομίλου (12η αγωνιστική): Αίας Κιλκίς - Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών 0-3 και ΓΑΣ Αλεξάνδρειας - Άτλας Κιλκίς 3-1 (ρεπό η Νίκη Αιγινίου).
7. Άτλας Κιλκίς 1(9) 0-9 4-27
Θυμίζουμε ότι οι 2 πρώτοι των 2 ομίλων θα αγωνιστούν με σύστημα - πουλ (πρωτάθλημα 2 γύρων με βαθμολογία), ξεκινώντας από το μηδέν, για τις θέσεις 1-4, με την πρώτη ομάδα να λαμβάνει την άνοδο στην Α2. Οι 3οι - 4οι των ομίλων θα αγωνιστούν για τις θέσεις 5-8 (κατάταξη), εξασφαλίζοντας τη θέση στην ενιαία Β΄ Εθνική της σεζόν 2015-16. Οι 6οι - 7οι θα αγωνιστούν για τις θέσεις 9-12, με την 9η ομάδα να σώζεται υπό την προϋπόθεση σωτηρίας του Πιερικού στην Α2. Οι άλλες 3, μαζί με τις δύο 7ες, υποβιβάζονται στη νεοσύστατη Τοπική κατηγορία.
Ο Αρχέλαος αντιμετωπίζει την Κυριακή στα Γιαννιτσά το Μέγα Αλέξανδρο, σ' ένα κομβικό ματς για τον όμιλο. Σε περίπτωση νίκης του ο Αρχέλαος εξασφαλίζει τη 1η θέση στον όμιλο (που σ' αυτήν τη φάση, προσφέρει μόνο στο γόητρο), ενώ λαμβάνει σοβαρό προβάδισμα, αν πάρει πόντο. Ο Μέγας θέλει νίκη κι αν γίνεται με τρίποντο (3-0 ή 3-1), όχι για το πλεονέκτημα για την πρώτη θέση, αλλά για να πάει με πλεονέκτημα στις 1/3 στο Αιγίνιο. Με την προϋπόθεση ότι ο Αρχέλαος, δύσκολα θα χάσει τη μία από τις 2 πρώτες θέσεις (και Νίκη και Μέγας θα επικρατήσουν των Άτλα - ΓΑΣ Αλεξάνδρειας και Μίλωνα, αντίστοιχα, με τρίποντα, όπως στον πρώτο γύρο), τα σενάρια, με βάση το αποτέλεσμα της Κυριακής είναι τα εξής:
- με επικράτηση 3-0 ή 3-1 του Μέγα, στο Αιγίνιο θα χρειάζεται 1 σετ ή να μη χάσει με μεγάλη διαφορά τα σετ σε ήττα 3-0. Το έργο του θα είναι αρκετά εύκολο.
- με σκορ 3-2 για οποιαδήποτε ομάδα, η Νίκη θα χρειάζεται τρίποντο επί του Μέγα, στις 1/3.
- με επικράτηση 3-0 ή 3-1 του Αρχελάου, οδηγούμαστε σε πιθανή ισοβαθμία στους 26 βαθμούς των Μέγα και Νίκης, οπότε ο αγώνας του Αιγινίου θα είναι τελικός !!!...
Η "σφαγή" του β' ομίλου...
Η κατάσταση του β' ομίλου, πάντως, είναι το θρίλερ της 10ετίας. Ο Ποσειδώνας έγινε η πρώτη ομάδα κι απ' τους 2 ομίλους, που έλαβε και τυπικά το "χρίσμα" για την επόμενη φάση. Αυτό, όμως, έγινε μ' οδυνηρό τρόπο, αφού γνώρισε την πρώτη φετινή ήττα του, στη Νάουσα, από το Ζαφειράκη με 3-2 (25-22, 27-25, 12-25, 20-25, 15-6). Ο ΓΣ Γρεβενών πήρε "τεράστιο" τρίποντο" στην Πτολεμαΐδα (3-0), βυθίζοντας τον Αρίωνα, που από μεγάλο φαβορί για την 4η θέση, πλέον κινδυνεύει να μείνει 7ος !!!... Ο ΓΣ Κοζάνης κράτησε τη διαφορά από την Καστοριά με δύσκολο τρίποντο επί του Ικάρου, με 3-1 (21-25, 25-23, 25-23, 25-21) και πολλά για τη 2η θέση θα κριθούν την Κυριακή στην Καστοριά... Στη μάχη για τη 4η θέση, Ίκαρος και Ζαφειράκης θα αναμετρηθούν σε ματς - "εξάποντο", στην Έδεσσα. Η "μάχη" της σωτήριας 4ης θέσης:
- ΓΣ Γρεβενών (10 β.): με Ποσειδώνα (εκτός), Ίκαρο (εντός), Ζαφειράκη (εντός).
- Ζαφειράκης (9 β.): με Ίκαρο (εκτός), ΑΠ Καστοριάς (εντός), ΓΣ Γρεβενών (εκτός).
- Ίκαρος (9 β.): με Ζαφειράκη (εντός), ΓΣ Γρεβενών (εκτός), ρεπό.
- Αρίων (9 β.): ρεπό, με Ποσειδώνα (εντός), ΑΠ Καστοριάς (εκτός).
Τ' αποτελέσματα του β' ομίλου (12η αγωνιστική): ΓΣ Κοζάνης - Ίκαρος Έδεσσας 3-1, Ζαφειράκης Νάουσας - Ποσειδώνας Βέροιας 3-2 και Αρίων Πτολεμαΐδας - ΓΣ Γρεβενών 0-3 (ρεπό ο ΑΠ Καστοριάς).
1. Ποσειδώνας Βερ. 25(9) 8-1 26-6
2. ΓΣ Κοζάνης 21(10) 7-3 25-14
3. ΑΠ Καστοριάς 16(9) 5-4 17-16
4. ΓΣ Γρεβενών 10(9) 4-5 14-21
5. Ζαφειράκης Ν. 9(9) 3-6 13-21
6. Ίκαρος Έδ. 9(10) 3-7 13-22
7. Αρίων Πτολ. 9(10) 3-7 16-24