Πέμπτη 24 Οκτωβρίου 2013

ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΕΣΠΕΜ: ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΑΡΧΕΛΑΟΣ 3-2

Τα σετ: 25-18, 25-19, 17-25, 23-25, 16-14
            Δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή ο Αρχέλαος κι έχασε στο «Δημήτρης Βικέλας» της Βέροιας, από τον τοπικό Ποσειδώνα με 3-2. Ο Αρχέλαος έφτασε μία ανάσα από τη νίκη, προηγούμενος 8-12 στο 5ο σετ, αλλά ο Ποσειδώνας ισοφάρισε 12-12 και πήρε το σετ 16-14. Η ουσία είναι, πάντως, ότι όσοι βρέθηκαν στο κλειστό της Βέροιας «χόρτασαν» βόλεϊ, σ’ ένα γεμάτο από κάθε άποψη ματς 2 ωρών και 10 λεπτών, μ’ εξαιρετικό ρυθμό και με 2 ομάδες που διαρκώς η μία έβαζε «καινούργια» δύσκολα στην άλλη.
            Ο Ποσειδώνας μπήκε φουριόζος στο 1ο σετ (9-2) και κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος του σετ, αφού ο Αρχέλαος πλησίασε ως τους 3 πόντους διαφορά (17-14). Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ,  με τον Ποσειδώνα να προηγείται 9-4. Ο Αρχέλαος αντέδρασε πιο γρήγορα, αυτή τη φορά (προηγούμενος 12-13 και 13-14) και ήταν κοντά στο σκορ ως το 19-18, δίχως να καταφέρει τίποτα.
            Στο 3ο σετ το 8-4 του Ποσειδώνα προδιέθετε για ένα εμφατικό 3-0 των γηπεδούχων. Το 10-7 όμως έγινε 10-13 κι ο Αρχέλαος με καλύτερη ψυχολογία «άνοιγε» τη διαφορά φτάνοντας στη μείωση του σκορ. Στο 4ο πάλι ο Ποσειδώνας προηγήθηκε 18-12, όμως ο Αρχέλαος κατόρθωσε μ’ ένα καλό σερί στο κρίσιμο σημείο (21-17) να αντιδράσει προηγούμενος 21-24 και να πάρει στο τέλος το σετ.
            Στο 5ο, πάλι ο Ποσειδώνας «ξέφυγε» νωρίς στο σκορ (5-1), αλλά ο Αρχέλαος αντέδρασε άμεσα (5-7) κι έφτασε μία ανάσα από τη νίκη. Κάποια λάθη οδήγησαν στην ισοφάριση (12-12) και στο τέλος η τύχη έκρινε το νικητή ανάμεσα σε 2 ομάδες που έδωσαν και τη ψυχή τους, σ’ ένα παιχνίδι που δημιουργεί το κλασικό ερώτημα, αν είναι άδικο που δεν υπάρχει ισοπαλία στο βόλεϊ. Πάντως οι 2 προπονητές, μετά τον αγώνα, θεωρούσαν ότι τη νίκη τη δικαιούταν ο αντίπαλος, έχοντας στο νου κάποια λαθάκια των ομάδων τους…
            ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Λουκάς): Τσακελίδου, Παπαδημητρίου, Ζησιού, Τσίπα, Σεραφείμ, Αλεξανδρίδου, Κιρμανίδου, Μοσχά, Αξιώτη, Τσιάμη, Γρηγοριάδου, Ιωακειμίδου.
            ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Φραγκουλίδου, Χανδόλια, Μ.Μπατάλα, Κιριμκίρογλου, Συβρίδου, Πεπόνη, Θ. Μπατάλα, Γεωργαντά, Κυπαρίσση, Μπίλα.
            Στους άλλους αγώνες της 2ης αγωνιστικής: ΓΑΣ Αλεξάνδρειας – ΓΣ Κοζάνης 0-3, Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών – Ζαφειράκης Νάουσας 3-0 και Πήγασος Κοζάνης -  Μίλωνας Γιαννιτσών 1-3.